Nielegalni migranci z Afganistanu zatrzymani w Chyżnem

fot. Straż Graniczna

W poniedziałek funkcjonariusze zakopiańskiej Placówki Straży Granicznej w drodze na służbę, zatrzymali dwóch obywateli Afganistanu.

Funkcjonariusze zatrzymali mężczyzn w drodze na przeprowadzanie kontroli sanitarnej w rejonie byłego przejścia granicznego w Chyżnem.

Informację o prawdopodobnym nielegalnym pobycie cudzoziemców uzyskali od pracowników jednego z lokali gastronomicznych. Po dotarciu na miejsce, funkcjonariusze zastali dwóch wyziębionych mężczyzn.

– Jak się okazało, ich stan był konsekwencją podróży z Serbii na Słowację, pod naczepą samochodu ciężarowego, a następnie pieszo do Polski, bez ubrania dostosowanego do panujących warunków atmosferycznych. Mężczyznom w wieku 20 oraz 29 lat, udzielono niezbędnej pomocy – informuje Justyna Dróżdż z Karpackiego Oddziału SG.

W trakcie prowadzonych czynności ustalono, że cudzoziemcy pieszo, nielegalnie przekroczyli granicę państwową ze Słowacji do Polski - nie posiadając dokumentów podróży oraz dokumentów uprawniających ich do pobytu w Polsce.

W poszukiwaniu lepszego życia

Mężczyźni, którzy - jak się później okazało -  są spokrewnieni, razem wyjechali z Afganistanu ok. 2,5 roku temu z uwagi na dotykające ich w kraju represje. Udawali się do Anglii, w poszukiwaniu lepszego, a przede wszystkich bezpieczniejszego życia.

Obywatele Afganistanu, postanowieniem Sądu zostali umieszczeni w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Białymstoku. W stosunku do 1 cudzoziemca zostanie wszczęta przez Szefa Urzędu ds. Cudzoziemców procedura przekazania go do jednego z państw UE (Rumunia) w ramach Dublin III.

Natomiast w stosunku do drugiego cudzoziemca zostało wszczęte postępowanie administracyjne o zobowiązaniu do powrotu do Afganistanu.