Noc Muzeów. Tym razem więcej zwiedzimy w ciągu dnia

Noc Muzeów (Archiwum) fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W tegoroczną Noc Muzeów placówki będzie można zwiedzać przede wszystkim w ciągu dnia. Niektóre instytucje wydłużają jednak godziny otwarcia.

Noc Muzeów powraca po przerwie. W 2020 roku cieszące się popularnością wydarzenie zostało odwołane z powodu sytuacji epidemicznej. W tym roku zwiedzania nie zabraknie, ale mieszkańcy będą mogli odwiedzać muzea przede wszystkim w stałych godzinach otwarcia placówek.

Pokaz pod gwiazdami

Zamek Królewski na Wawelu zaprasza na wystawy: Wszystkie arrasy króla, Skarbiec Koronny i Zbrojownia, Sztuka Wschodu. Namioty tureckie i Cranach na Wawelu (wstęp płatny 1 zł za każdą wystawę).

O godz. 21.00, 21.30 i 22.00 na dziedzińcu arkadowym odbędzie się pokaz multimedialny w ramach „Wieczoru pod gwiazdami na Wawelu”. (Wstęp: 1 zł).

Muzeum Czartoryskich, Cracovia, Kamienica Szołayskich

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza do zwiedzania stałych galerii i wystaw czasowych. W piątek zwiedzający mogą nabyć bilety w kasach MNK za symboliczną złotówkę.

Kamienica Szołayskich i Muzeum Książąt Czartoryskich wraz z Arsenałem pozostaną tego dnia otwarte dłużej – do godz. 20.00. Mieszkańcy będą mogli również zwiedzić wnętrza dawnego hotelu Cracovia. Przy zakupie biletu do Gmachu Głównego widzowie będą mogli zobaczyć wystawę czasową „Architektura muzyką przestrzeni” w Cracovii i zobaczyć hol ozdobiony złotą mozaiką autorstwa Krystyny Strachockiej-Zgud.

W Domu Jana Matejki czekają na widzów wystawy czasowe: „Matejkowie. Następne pokolenie” i „Jan Kochanowski w twórczości Jana Matejki. Wokół bohatera obrazu”.

Na dwóch piętrach Kamienicy Szołayskich prezentowane są obrazy Aleksandra Kotsisa, absolwenta krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych i wiedeńskiej Akademie der bildenden Künste. Od piątku w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka będzie również dostępna wystawa „OdNOWA. Z magazynu do galerii – metamorfozy wybranych portretów z Pałacu Biskupa Erazma Ciołka”.

Lotnicze perełki

Nowe technologie, inscenizacje plenerowe, maszyny latające i strzelające, a do tego lotnicze perełki. Tak w skrócie wygląda tegoroczna Noc Muzeum w Muzeum Lotnictwa Polskiego. Wydarzenia odbędą się w plenerze i online. W programie m.in. zwiedzanie stałych ekspozycji – łącznie z najnowszą wystawą Skrzydła i Ludzie XX wieku, oprowadzanie po wybranych eksponatach, pokaz plenerowy Aerohistoria na pirackich skrzydłach.

Muzeum Krakowa zaprasza

Muzeum Krakowa zaprasza na zwiedzanie do swoich kilku oddziałów. To Muzeum Podgórza, Dom pod Krzyżem, Muzeum Nowej Huty, Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Ze względu na formułę tegorocznej edycji, placówki będą otwarte do godz. 18.00.  Na wszystkie planowane wydarzenia obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc.

Po raz pierwszy w Nocy Muzeów będzie uczestniczyć Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow. Zainteresowani będą mogli wziąć udział w tematycznym oprowadzaniu po terenie dawnego obozu.

Muzeum Armii Krajowej m.in. zaprezentuje eksponaty z kolekcji broni palnej i szabli na dziedzińcu. Dzieci natomiast będą mogły zagrać w wielkoformatową grę planszową o Akcji „Burza”.

Więcej >>> Noc Muzeów w Muzeum AK. Wielkie zwiedzanie za symboliczną opłatą

Interaktywne wystawy, moc doświadczeń

Sporo będzie się działo w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema. Będzie otwarty w godzinach 10.00 – 22.00. W godzinach wieczornych planowane są pokazy spalania pierwiastków („Kolorowe płomienie”) i wizualizacja fali dźwiękowej za pomocą gazowych płomieni. Muzeum Inżynierii Miejskiej zaprasza od 11.00 do 22.00 na interaktywne wystawy ,,Więcej światła'' i „Futuronauci'', które znajdują się w nowych przestrzeniach naszego muzeum przy ul. Wawrzyńca.

Więcej>>> Moc nowości w Ogrodzie Doświadczeń

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na nowo otwartą wystawę „Nie tylko Bauhaus. Międzywojenna fotografia niemiecka i polskie tropy”.

Więcej >>> Fotografia międzywojenna w MCK. „To atlas obrazów”

Muzeum Fotografii zachęca do odwiedzin Strzelnicy, gdzie w tym roku w godz. 11.00 – 18.00 widzowie będą mogli zobaczyć stałą wystawę „Portret”. Nie obowiązują wcześniejsze zapisy, na wystawie zgodnie z obowiązującymi ograniczeniami może przebywać maksymalnie 5 osób.

Warto również zajrzeć do Cricoteki, gdzie czekają dwie wystawy: „Tadeusz Kantor. Widma” i „Myślo-kształty”. Obie wystawy będą dostępne bezpłatnie, w godzinach 11:00-19:00.

MOCAK i nowe wystawy

Mieszkańców do zwiedzania zaprasza również Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Placówka będzie w piątek czynna w godzinach 11–22. Tego dnia bilet będzie kosztował 2 zł. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć dwie nowe wystawy – „Symbole życia po śmierci. Rzeźba komemoratywna Krzysztofa M. Bednarskiego” i „Architektura jako symbol, tekst i tło”. W programie oprowadzania i mobilna wystawa w autobusie MOCAK-u przed wejściem do budynku. W sali audiowizualnej będą się odbywały pokazu audio.

comments powered by Disqus