Nowa siedziba straży pożarnej w Wieliczce otwarta

fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Nowy budynek Komendy Powiatowej PSP w Wieliczce został uroczyście otwarty. Inwestycja kosztowała prawie 26 mln zł.

Nowa strażnica zlokalizowana jest w rejonie skrzyżowania drogi krajowej nr 94 i ul. Powstania Styczniowego. To część większego kompleksu: w połowie lipca otwarto tam nową siedzibę Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

– Inwestycja powstała w Wieliczce w pobliżu drogi krajowej nr 94 i drogi wojewódzkiej 966 jest inwestycją strategiczną z punktu widzenia szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Jej lokalizacja umożliwia sprawniejsze poruszanie się służb. Zlokalizowana jest na nieruchomości nabytej przez Skarb Państwa od Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. Po jej podziale geodezyjnym powstało swoiste centrum bezpieczeństwa: niedawno otwarta nowa siedziba Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego oraz nowa siedziba KP PSP – mówił wojewoda Łukasz Kmita.

Część techniczna i część biurowa

Budynek został podzielony na dwie części. Pierwsza z nich to część garażowa, część warsztatowa, stacja serwisowa aparatów ochrony układu oddechowego oraz myjnia. Druga część budynku została przeznaczona na biura, pomieszczenia socjalne i szkoleniowe, a także ściankę wspinaczkową oraz siłownię. Nie zabrakło również sali edukacyjnej dla dzieci i młodzieży.

Dach budynku został pokryty panelami fotowoltaicznymi, a pod placem manewrowym zaprojektowano zbiornik do przechwytywania wody deszczowej.

Spojrzenie wstecz

Ochotniczą Straż Pożarną w „Solnym Mieście” założono w 1872 roku. Budynek, w którym mieściła się dotychczasowa siedziba Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, zlokalizowany był na terenie Kopalni Soli „Wieliczka”. Wybrany został ze względu na konieczność ratowania zabytkowych żup, gdzie często dochodziło do pożarów.

Z biegiem czasu okazało się, że nie jest to dobre miejsce na remizę PSP. Śpieszące na ratunek wozy strażackie traciły cenne sekundy, manewrując na wąskich alejkach. Także ze względu na stan techniczny, bliskość kopalni i duże natężenie ruchu turystycznego budynek nie był w pełni funkcjonalny.