Nowa wystawa w Bunkrze Sztuki. „To nie jest już męski świat”

Małgorzata Markiewicz, Składanie kwiatów, 2019, dokumentacja performansu, fot. N. Kopytko

18 lutego Bunkier Sztuki otworzy nową wystawę „To nie jest już męski świat”. W podziemiach Pałacu Potockich zostaną pokazane prace artystki Małgorzaty Markiewicz.

Ekspozycja poruszy tematy ważne społecznie, a jednym z jej celów jest uwrażliwienie społeczeństwa na istniejące nierówności oraz wywołanie dyskusji na temat współczesnej roli kobiet w relacjach zawodowych, społecznych i rodzinnych.

Wystawa „To nie jest już męski świat” zostanie otwarta 18 lutego. Prezentowane na niej prace powstawały przez ostatnie dwa lata. Ich wspólnym mianownikiem jest prezentacja różnych form przeciwstawiania się męskiej dominacji – zarówno w sferze prywatnej, jak i publicznej.

Małgorzata Markiewicz tworzy obiekty, instalacje, wideo; zajmuje się fotografią. Od samego początku swojej twórczości używa w pracach tkaniny jako medium.

„Meduza” w roli głównej

Symboliczną bohaterką wystawy jest „Meduza”, którą artystka wykonała na szydełku w 2020 roku. Może być ona traktowana jako symbol wyzwolenia twórczej mocy kobiet.

– Obiekt może zostać użyty jako powłoka-ubranie do akcji performatywnych, może być również prezentowany jako samodzielne dzieło. Praca nawiązuje do mitologicznej, budzącej lęk Meduzy, której spojrzenie zamieniało ludzi w kamień. Ważnym punktem odniesienia dla artystki w powstaniu tej realizacji był esej „Śmiech meduzy” Hélène Cixious. Filozofka opisuje w nim między innymi wieki niedopuszczania kobiet do głównego nurtu historii, nawołuje także kobiety do odzyskania odebranej im podmiotowości – czytamy w opisie wystawy.

Na wystawie pojawią się również prace innych twórczyń wybranych przez Małgorzatę Markiewicz.

To dwie rzeźby Marii Pinińskiej-Bereś, obraz Jadwigi Sawickiej, obiekt Marii Mytrofanovej, prace wideo VALIE EXPORT, Debory Hirsch & Iaii Filiberti, Katarzyny Górnej, Valentiny Miorandi i Alicji Żebrowskiej.

Wybrane prace poruszają kwestie relacji społecznych, kobiecej seksualności i opresji kulturowych ograniczających możliwości kobiet.

Ekspozycję będzie można oglądać do 8 maja.

Na czas remontu

Wystawa jest prezentowana w podziemiach Pałacu Sztuki przy Rynku Głównym 20. To właśnie tu mieści się tymczasowa siedziba Bunkra Sztuki. Do tej pory były tu organizowane m.in. wystawy prac Leszka Sobockiego, „Partytura i ogród” poświęcona pamięci kompozytora Krzysztofa Pendereckiego czy obrazy Bartka Materki.

– Bunkier Sztuki od dawna „krzyczał” o remont. Do dotychczasowej siedziby wrócimy za 2,5 roku, a będzie tam czekać większa przestrzeń wystawiennicza i lepsze zaplecze magazynowe – mówiła w lutym 2021 Maria Anna Potocka, dyrektorka Bunkra Sztuki i muzeum MOCAK.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto