Nowe rondo tuż przy Bonarce

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Z jednego ronda na ul. Przyjaźni Polsko-Węgierskiej kierowcy mogą już korzystać. Teraz trwa przygotowanie dokumentacji dla drugiego – tym razem tuż przy centrum handlowym, na styku z ul. Puszkarską.

Intensywna rozbudowa całej okolicy wymusza również zmiany w układzie drogowym. W tej dziedzinie najwięcej się w ostatnim czasie działo w rejonie estakady na ul. Turowicza. W miejscu, gdzie wcześniej ul. Przyjaźni Polsko-Węgierskiej skręcała pod kątem prostym, powstało w minionym roku nowe rondo.

Ma ono służyć nie tylko do obsługi nowego osiedla, ale też jako element nowej drogi wyjazdowej z Łagiewnik. Układ drogowy nie został tam jeszcze ukończony, ale docelowo nowa droga pod estakadą stworzy alternatywny wyjazd z okolic ulicy Fredry. To pozwoli m.in. ominąć przejazd kolejowy i skróci trasę dla kierowców jadących w rejon Bonarki.

Większość z prac prowadzonych w tym rejonie jest finansowana przez deweloperów budujących w pobliżu swoje inwestycje.

Drugie rondo

Teraz natomiast trwa przygotowanie dokumentacji dla drugiego ronda, u zbiegu ulic Przyjaźni Polsko-Węgierskiej i Puszkarskiej. To będzie istotna zmiana, biorąc pod uwagę fakt, że udrożnienie ruchu z Łagiewnik i oddanie kolejnych inwestycji mieszkaniowych z pewnością zwiększy ruch w tym rejonie.

Plany nowego rozwiązania przechodzą teraz audyt rowerowy. Projektanci przewidują rondo z jednym pasem ruchu o szerokości 5 m. Jego geometria musi pozwalać na ruch przegubowych autobusów.

Piesi zyskają przejścia na każdym wlocie ronda, z azylami pomiędzy pasami ruchu. Rowerzyści natomiast – drogę dla rowerów po południowej stronie ronda i przejazdy bez krawężników.

Według pierwotnego planu zmiany na skrzyżowaniu miały być zadaniem miasta, ale ostatecznie zajmuje się tym prywatny inwestor. Zarząd dróg przygotowuje natomiast projekt dla budowy połączenia ul. Fredry z ul. Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Projekt jest obecnie na etapie uzgodnień, urzędnicy chcą w tym roku złożyć wniosek o ZRID i uzyskać prawomocną decyzję.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze Duchackie