City helpers ponownie pomogą turystom

City helpers fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W lipcu w centrum miasta znów pojawią się city helpers. Ich praca została doceniona, dlatego w tym roku znów będą pomagać zarówno turystom, jak i mieszkańcom Krakowa.

Radny Tomasz Daros zwrócił uwagę, że pilotażowy program polegający na zatrudnieniu osób, które jednocześnie pomagały turystom i zwracały im uwagę na negatywne zachowania bez konieczności wzywania na miejsce służb odpowiedzialnych za porządek i bezpieczeństwo, zebrał pozytywne recenzje. Stąd pytanie, czy w tym roku również zobaczymy w mieście „pomocników” w niebieskich barwach.

W tym przypadku nie ma mowy o kontrowersjach. Ocena city helpers jest jednocześnie pozytywna. Magistrat uważa, że współpraca ze strażą miejską układa się dobrze, a co więcej – czasem nie jest nawet potrzebna. W 70 procentach przypadków interwencja cywilnych pracowników miejskich skutkowała zaprzestaniem negatywnych zachowań. Mowa tu spożywaniu alkoholu w miejscach publicznych czy zakłócaniu ciszy nocnej.

– W pozostałych przypadkach wymagana była pomoc i współpraca strażników miejskich, którzy nakładali mandaty lub dokonywali zatrzymań. Mając powyższe na uwadze, aktualnie planowane jest rozszerzenie tej współpracy – informuje Prezydent Krakowa.

City helpers zwracali również uwagę na fakt łamania przez przedsiębiorców zapisów uchwały o Parku Kulturowym Stare Miasto. Miejscy pomocnicy pojawią się najprawdopodobniej w okolicach Rynku Głównego i Kazimierza w lipcu 2022 roku. Na razie nie wiadomo, ilu będzie helpersów i jaki konkretnie obszar będą patrolować. W zeszłe wakacje praca city helpers kosztowała 140 tys. złotych.


Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto