Nowe samochody i sprzęt gaśniczy dla małopolskich strażaków

fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Komenda Miejska PSP w Krakowie otrzymała dwa specjalistyczne pojazdy z drabinami o łącznej wartości ponad 4,8 mln złotych.

Nowe samochody i sprzęt zostały przekazane jednostkom zawodowym i ochotniczym, działającym w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Okazją do ich przekazania była coroczna narada małopolskiej straży pożarnej.

W ramach projektu „Zwiększenie skuteczności prowadzenia długotrwałych akcji ratowniczych”, Komenda Miejska PSP w Krakowie otrzymała dwa specjalistyczne pojazdy z drabinami o długości 30 i 42 metrów o łącznej wartości ponad 4,8 mln złotych, natomiast Komenda Powiatowa PSP w Nowym Targu wzbogaciła się o samochód ciężki (GCBA), gaśniczy przeznaczony do działań ratowniczo-gaśniczych z wbudowanym zbiornikiem wody oraz zbiornikiem środka pianotwórczego o wartości ok. 1,2 mln złotych.

Średni samochód gaśniczy (GBA) ze zbiornikiem na wodę i autopompą o wartości niemal mln złotych, sfinansowany ze środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), trafił zaś do Komendy Powiatowej PSP w Miechowie.

Siła, determinacja i niezawodny sprzętBardzo dziękuję małopolskim strażakom za zaangażowanie w niesienie pomocy osobom, których życie i zdrowie jest zagrożone. Każdego dnia spotykacie się z sytuacjami, które wymagają waszej siły, determinacji i niezawodnego sprzętu mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Małopolscy strażacy otrzymali również sprzęt przekazany z Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej.

Komeda Wojewódzka PSP wzbogaciła się o 10 namiotów pneumatycznych i 4 namioty stelażowe, a 17 jednostek OSP z naszego województwa otrzymało opryskiwacze spalinowe, rękawice, środki wirusobójcze oraz kombinezony ochronne.

W minionym roku inwestycje w sprzęt i wyposażenie, poza planowanymi, skoncentrowane były na zakupach wyposażenia ochronnego oraz sprzętu i środków do dezynfekcji w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Dzięki wsparciu z budżetu państwa wydatkowano na te cele ponad 114 mln złotych. Warto wspomnieć również o wzmocnieniu sił jednostek Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych o nowe samochody gaśnicze i specjalne oraz przyczepy z namiotami stelażowymi i dodatkowym wyposażeniem mówił małopolski wojewódzki komendant PSP st. bryg. Piotr Filipek.

W minionym roku na terenie Małopolski strażacy odnotowali 47 599 zdarzeń, w tym:  9811 pożarów; 33 926 miejscowych zagrożeń oraz 3862 alarmów fałszywych. Pożary stanowiły 20,6%, miejscowe zagrożenia – 71,3 %, a alarmy fałszywe to 8,1% ogółu zdarzeń.