Nowosądecka uczelnia goni Krakowską Akademię. UJ poza zasięgiem

fot. Krzysztof Kalinowski

Za nieco ponad miesiąc studenci wrócą na uczelnie. W zeszłym roku była to ponad 130-tysięczna rzesza młodych ludzi w samym Krakowie. Jakie uczelnie i kierunki były najpopularniejsze w ubiegłym roku akademickim?

Główny Urząd Statystyczny podał, że w Małopolsce w zeszłym roku studiowało ponad 148 tysięcy osób, z czego - na 21 uczelniach - ponad 130 tys. w samym Krakowie. – Kobiety stanowiły 59,2 proc. wszystkich osób studiujących – informuje GUS. Wśród wszystkich studentów blisko 79 proc. stanowiły osoby w wieku od 19 do 24 lat. Największą popularnością cieszyły się uczelnie o profilu akademickim (122 tys. studentów), te zawodowe wybrała mniejszość – 26 tys. osób.

W Krakowie rządzi UJ i AK

Wśród uczelni publicznych pierwsze miejsce pod względem liczby studiujących zajmuje Uniwersytet Jagielloński. W roku 2023/2024 naukę pobierało tam nieco ponad 33,5 tys. studentów. Na drugim miejscu jest AGH (ok. 18 tys.), a na trzecim Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (17,2 tys. studentów). Największą niekrakowską uczelnią jest Akademia Tarnowska z blisko 3,5 tys. studentów.

Wśród uczelni niepublicznych największą liczbą studentów może się pochwalić Akademia Krakowska im. A. Frycza-Modrzewskiego – 8,5 tys. Tuż za nią znajduje się nowosądecka Wyższa Szkoła Biznesu – National-Louis University z 7,4 tys. studiujących.

W tym zestawieniu znalazły się również uczelnie kościelne – Uniwersytet Ignatianum (3 tys. studentów) i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II (2,5 tys.).

Jeśli chodzi o kierunki (tu już cała Małopolska), z danych gusowskich wynika, że najpopularniejsze były te zaliczone do grupy biznes, administracja i prawo – 29,6 tys. osób, co stanowi 20 proc. wszystkich studiujących. Popularne były również te z grupy technika, przemysł i budownictwo (25,4 tys.) oraz nauki społeczne, dziennikarstwo i informacja – 25,4 tys.

Najmniejszym powodzeniem cieszyło się rolnictwo, nawet pomimo tego, iż na samym Uniwersytecie Rolniczym studiuje 6,7 tys. osób.

Ukraińcy korzystają z polskich uczelni

Wśród 9 tys. obcokrajowców na małopolskich uczelniach najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy – 5,1 tys. Licznie reprezentowana była Białoruś – 1 tys. studentów, a także: Norwegia – 400 osób, Chiny – 300 osób oraz Hiszpania – 200 osób.

– Cudzoziemcy kształcili się głównie w ramach dwóch grup kierunków studiów – biznes, administracja i prawo (24,2 proc. ogólnej liczby studentów cudzoziemców) oraz nauki społeczne, dziennikarstwo i informacja (22,5 proc.) – wylicza GUS.

Inne liczby dotyczące Małopolski

  • na uczelniach małopolskich pracowało 13 tys. nauczycieli akademickich;

  • w ramach studiów doktoranckich stopień doktora uzyskało 728 osób;

  • stypendia otrzymywało 20,7 tys. studentów, w tym 1,5 tys. cudzoziemców;

  • uczelnie posiadały 50 domów studenckich o łącznej liczbie miejsc wynoszącej 18,2 tys.