O uzależnieniach, miłości i nienawiści. Premiera „Pewnego długiego dnia” w Starym Teatrze [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Stary Teatr zaprasza na premierę spektaklu „Pewnego długiego dnia” w reżyserii belgijskiego reżysera Luka Percevala. To opowieść o rodzinie, którą niszczą uzależnienia i kłamstwa.


Spektakl opiera się na autobiograficznej sztuce Eugene’a O’Neilla z 1941 roku „Long Day’s Journey into Night”. Dramat porusza problem uzależnienia i uznawany jest za studium upadku rodziny. Bohaterowie sztuki – matka, ojciec i dwóch dorosłych synów – żyją ze sobą w toksycznych relacjach.


– Młodszy syn jest ciężko chory. Ma raka, a lekarze nie dają mu wielu szans. Rodzina wie, że umiera i nie może sobie z tym poradzić. Zaczynają się wzajemne oskarżenia i kłamstwa – tłumaczy Luk Perceval, reżyser spektaklu.


Bezwarunkowa miłość i nienawiść

Rodzina w dramacie O'Neilla jest pełna sprzeczności. Chociaż jej członkowie darzą się bezwarunkową miłością, nie potrafią ze sobą funkcjonować. Miłość idzie wręcz w parze z nienawiścią.


– Luk [reżyser sztuki – przyp.red.] powiedział na próbie, że dla niego nieprawdopodobną wartością tego tekstu jest to, że jest o rodzinie. Że ludzie są w stanie tak bardzo się krzywdzić i tkwić w chorych schematach tylko przez to, że tak bardzo się kochają, dlatego to nie może się rozpaść, więc tak naprawdę ten spektakl jest o miłości – mówi Łukasz Stawarczyk, wcielający się w rolę starszego syna.


Jak dodaje Roman Gancarczyk, odtwórca roli ojca, czyli Jamesa Tyrone’a, uczucie, jakim darzą się członkowie rodziny, zostaje pokazane poprzez silny konflikt. – Wszyscy są w pułapce uzależnień i wzajemnie się oskarżają. (...) Następuje też klasyczny psychologiczny mechanizm, czyli wypieranie – wyjaśnia aktor.


Wpływ uzależnień


„Pewnego długiego dnia” w reżyserii Luka Percevala jest autorską adaptacją dramatu O’Neilla, interpretowanego przez pryzmat współczesnej problematyki uzależnień. Jak podkreśla reżyser, uzależnienie to bardzo ważny i aktualny temat.


– Nie chodzi tylko o alkohol i narkotyki, ale także uzależnienie od mediów społecznościowych, Internetu, gier czy seksu. Myślę, że największym problemem jest to, że jesteśmy zbyt skupieni na szukaniu szczęścia na zewnątrz i gdy ostatecznie go nie znajdujemy, musimy zrekompensować to sobie różnego rodzaju uzależnieniami – mówi Luk Perceval.


Luk Perceval, reżyser spektaklu
Luk Perceval, reżyser spektaklu

Premiera sztuki „Pewnego długiego dnia” już 23 czerwca na Dużej Scenie przy ul. Jagiellońskiej. Przedpremierowo będzie ją można obejrzeć 21 i 22 czerwca. Na scenie, oprócz Łukasza Stawarczyka i Romana Gancarczyka, zaprezentują się Paulina Kondrak, Mikołaj Kubacki oraz Małgorzata Zawadzka.