Od 17 września więcej punktów karnych i podwójne mandaty

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Za miesiąc wchodzą w życie zmiany, w wyniku których kierowcy łamiący przepisy znacznie łatwiej będą mogli stracić prawo jazdy. Wzrosną też kwoty mandatów w przypadku najcięższych wykroczeń popełnionych powtórnie.

To już kolejny etap zmian, które mają na celu zdyscyplinowanie kierowców i poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Tym razem nowe regulacje dotyczą przede wszystkim taryfikatora punktów karnych. Do tej pory maksymalna liczba punktów za wykroczenie wynosiła 10, teraz będzie to już 15. Równocześnie limit nie ulega zmianie – wciąż będzie wynosił 24 punkty lub 20 w przypadku kierowców ze stażem mniejszym niż dwuletni. Punkty można też zebrać za mniejsze przewinienia, w tym za przekroczenie prędkości do 10 km/h, co do tej pory nie było karane przyznaniem punktu.

Za co 15 punktów?

Najwyższą liczbę punktów karnych będzie można otrzymać za:

– omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
– wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed przejściem,
– nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo wchodzącemu na przejście,
– niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej w celu umożliwienia jej przejścia,
– przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 70 km/h,
– złamanie zakazu wyprzedzania
– za wjazd na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle, opuszczonych rogatkach (lub w trakcie ich opuszczania lub podnoszenia), lub gdy nie ma miejsca do kontynuowania jazdy za przejazdem
– jazda autostradą lub drogą ekspresową pod prąd,
– przewożenie więcej niż dwojga dzieci w pojeździe w sposób niezgodny z przepisami,
– przewóz osób pojazdem nieprzeznaczonym lub nieprzystosowanym do tego celu, bądź w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, jeżeli liczba osób przewożonych w niewłaściwy sposób wynosi 10 osób lub więcej.

Nie zapłacisz, nie skasują

Kolejną różnicą będzie to, że punkty skasują się po dwóch latach, a nie po roku, i nie od dnia popełnienia wykroczenia, lecz od dnia zapłacenia mandatu.

Nie będzie też możliwości łatwego zmniejszenia liczby punktów na koncie poprzez odbycie sześciogodzinnego kursu doszkalającego. Teraz kurs ma trwać 28 godzin, przez cztery dni wykładów i warsztatów.

Podwójne mandaty dla recydywistów

Od 17 września wyższych kar powinni się też spodziewać kierowcy, którzy w ciągu dwóch lat powtórnie popełnią najcięższe wykroczenia. Nałożona zostanie wówczas podwójna kara – a przypomnijmy, że od stycznia stawki znacznie wzrosły.

Po zmianach, w przypadku recydywy, kierowca zapłaci:

- 5000 zł za prowadzenie samochodu po alkoholu lub innego podobnie działającego środka;
- 4000 zł za wjazd na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle, opuszczonych rogatkach (lub w trakcie ich opuszczania lub podnoszenia), lub gdy nie ma miejsca do kontynuowania jazdy za przejazdem;
- 3000 zł za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzanie na przejściu lub przed nim;
- 2000 zł za złamanie zakazu wyprzedzania.

 

comments powered by Disqus