Od dziś zmiany w strefie. Gdzie zapłacimy więcej? [INFORMATOR]

Zdjęcie ilustracyjne fot. Agata Siubijak/LoveKrakow.pl

Choć zmiany w cenniku parkowania zostały odsunięte na sierpień przyszłego roku, od 15 maja część sektorów przeszła do innych podstref, co w praktyce oznacza wyższe opłaty.

Podczas ostatniej kwietniowej sesji radni poparli propozycję, by planowane zmiany wysokości opłat za parkowanie, z rozróżnieniem na mieszkańców i przyjezdnych, wprowadzić w życie dopiero od sierpnia przyszłego roku. W tym czasie zarząd dróg ma zająć się zakupem i dostosowaniem parkometrów do nowych zasad.

W wyżej podstrefie

Choć sam cennik zmieni się dopiero za ponad rok, już od 15 maja niektóre podstrefy „przeskoczyły” do wyższej kategorii, co w praktyce oznacza wyższe opłaty. Został także zostanie wydzielony nowy sektor:

  • Sektor C5 zostanie zmieniony na B5,

  • Sektor C10 zostanie zmieniony na B10,

  • Sektor B20 zostanie zmieniony na A20,

  • Sektor B6 zostanie zmieniony na A6,

  • Zostanie wydzielony sektor B30.

Co istotne, w wyżej wskazanych podstrefach i sektorach, wykupione abonamenty zachowują ważność i nie muszą być wymieniane. Natomiast osoby, które nie korzystają z abonamentów, w dotychczasowych sektorach: C5, C10, B20, B6, od 15 maja płacą za postój adekwatnie do nowego oznaczenia sektorów (6 zł/h w podstrefie A, 5 zł w podstrefie B, 4 zł w podstrefie C).

Dodatkowo dla osób korzystających z parkomatów bądź aplikacji, czas do dokonania opłaty za postój został wydłużony do 7 minut, z aktualnie obowiązujących 5 minut.

Kara za brak opłaty wzrośnie ze 150 do 250 zł, ale jeśli zapłacimy w terminie, który umożliwi jej zaksięgowanie na koncie ZDMK w ciągu siedmiu dni od otrzymania zawiadomienia, opłata zostanie obniżona do 150 zł.

Mniej dni wolnych od opłat

Zmieniły się też zasady dotyczące dni wolnych. Do tej pory była mowa o „dniach roboczych od poniedziałku do soboty”, teraz natomiast przepis zakłada pobieranie opłat od poniedziałku do soboty, z wyłączeniem konkretnej listy dni świątecznych: 1 stycznia, pierwszego i drugiego dnia Wielkanocy, 1 listopada, 24 grudnia, 25 grudnia i 26 grudnia. Nie ma więc na tej liście np. Bożego Ciała, 3 maja, 15 sierpnia czy 11 listopada.