Odwołanie wycofane. W poniedziałek poznamy oferty na budowę S7 [AKTUALIZACJA]

Roboty przygotowawcze, stan z listopada 2020 fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Firma Strabag wycofała odwołanie dotyczące zapisów przetargu na budowę drogi S7 między Widomą a Krakowem. Nie ma już przeszkód, by w poniedziałek 8 marca otworzyć oferty potencjalnych wykonawców.

O serii zapytań, odwołań i zmian w zapisach przetargu na najistotniejszy z punktu widzenia krakowian odcinek S7 informowaliśmy tydzień temu. Najpierw do Krajowej Izby Odwoławczej zwróciły się firmy Mota Engil i Budimex, a kiedy te wycofały swoje odwołania, na podobny krok zdecydował się Strabag.

Wśród zarzutów wobec Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad firmy wskazywały m.in. nierealne do spełnienia terminy. Dyrekcja przynajmniej częściowo przychyliła się do ich argumentów. Zgodnie ze zmianą ogłoszoną w miniony poniedziałek, odcinek 1 (pomiędzy węzłami Widoma i Raciborowice) ma być gotowy nie w ciągu 21, lecz w ciągu 25 miesięcy, a odcinek 3 (czyli przebudowa ulicy Kocmyrzowskiej w Krakowie) nie w ciągu 31, lecz 34 miesięcy. Czas budowy odcinka w granicach miasta pozostaje bez zmian i wynosi 34 miesiące od podpisania umowy. Do czasu prac budowlanych nie wliczają się miesiące zimowe.

Bez przeszkód

Teraz wiadomo już, że firma Strabag również wycofał swoje odwołanie. W tej sytuacji ustalony dotychczas termin otwarcia ofert, już wcześniej przekładany, pozostaje w mocy.

– W poniedziałek otwieramy oferty – potwierdza nam Iwona Mikrut z małopolskiego oddziału GDDKiA.

Kocmyrzowska z pytaniami

Na ostatnim etapie wątpliwości wykonawców dotyczyły głównie przebudowy ul. Kocmyrzowskiej. Ostatni zestaw pytań i odpowiedzi (jest ich już ponad tysiąc) dotyczył m.in. tablic wyświetlających informacje o warunkach ruchu, mierzenia natężenia liczby pojazdów, monitoringu ciągów pieszych czy wykonania sygnalizacji świetlnej.

 

Zgodnie z ustaleniami pomiędzy miastem a GDDKiA, to właśnie rządowa instytucja ma się zająć przebudową ulicy Kocmyrzowskiej na odcinku od węzła S7 (w rejonie skrzyżowania z ul. Łowińskiego) do ul. Bukszpanowej. Takie rozwiązanie ma przyspieszyć realizację opóźnionej miejskiej inwestycji.

AKTUALIZACJA, 3.03: Firma Strabag złożyła kolejne odwołanie, oczekując zmiany terminu otwarcia ofert. Argumentuje, że GDDKiA, po wprowadzeniu kolejnych zmian w specyfikacji, dała za mało czasu na ich wprowadzenie. Termin został przesunięty o tydzień, na 15.03.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Mistrzejowice Wzgórza Krzesławickie Nowa Huta