Opera Krakowska zaprasza na Wawel. Unikatowy spektakl na dziedzińcu Zamku Królewskiego

Pokaz opery fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

To będzie jedno w najważniejszych wydarzeń Roku Cypriana Kamila Norwida. 10 września premiera spektaklu „Wanda” w Operze Krakowskiej.

„Wanda” Joanny Wnuk-Nazarowej, dedykowana pamięci Jadwigi Haliny Gallowej,  to prawie 70-minutowe dzieło muzyczne stworzone z myślą o wieloobsadowych wykonaniach na głosy solowe.

To nie tylko druga na świecie – po „Vandzie” Antonina Dvořáka ukończona i wystawiana opera poświęcona tematyce polskiej władczyni, ale unikatowe na skalę światową muzyczne dzieło adaptujące tekst Norwida do warunków scenicznego wykonania operowego.

Wawel? To nie przypadek

Premierowe pokazy spektaklu odbędą się na Dziedzińcu Arkadowym na Wawelu.

Wybór czasu i miejsca nie jest przypadkowy – to właśnie na Zamku Królewskim i jego przedpolu rozgrywa się akcja misterium Norwida.  Oprócz tego, dwadzieścia lat temu, w Krypcie Wieszczów Narodowych w Katedrze Wawelskiej odbył się symboliczny pochówek poety.

– Twórczość naszego czwartego wieszcza była obecna w mojej rodzinie od wielu lat – mówi Joanna Wnuk-Nazarowa. – Moja mama kochała Norwida i przez całą okupację, podczas licznych przeprowadzek, chroniła zakupiony jeszcze przed wojną opasły tom z dziełami tego twórcy. Moja fascynacja „Wandą” zaczęła się z kolei w liceum muzycznym, w którym Jadwiga Halina Gallowa, wybitna aktorka i legendarna wykładowczyni krakowskiej szkoły teatralnej, prowadziła „Koło żywego słowa”. Podczas zajęć przygotowaliśmy tekst misterium, a ja grałam Wandę. Do tej pory noszę ten tekst w sobie i postanowiłam – jako kompozytorka wychowana w Krakowie, miejscu opisywanych przez Norwida wydarzeń – zinterpretować go muzycznie – dodaje.

Próba połączenia

Opera jest próbą połączenia elementów legend pradziejów Krakowa, twórczości Norwida z kulturowymi kontekstami epoki romantyzmu i współczesnej kompozycji muzycznej. Kluczową rolę  odgrywają w niej rytmy polskich tańców narodowych współgrających z prasłowiańskim zaśpiewem chóralnym.

Dzieło Wnuk-Nazarowej nie jest tylko muzyczną ilustracją historii opowiedzianej w tekście Norwida. Kompozytorka stara się spojrzeć na jego tekst jak na przejaw kulturowego ducha czasu, w którym powstało i odczytać norwidowskie wartości we współczesnym kontekście.

W operze wystąpią: Wanda Franek/Agata Schmidt (Wanda), Tomasz Konieczny/ Sebastian Marszałowicz (Grodny), Andrzej Lampert/Pavlo Tolstoy (Rydygier/Skald), Zuzanna Caban/Paula Maciołek (Panna).

W spektaklu udział wezmą Orkiestra, Chór, Chór Dziecięcy i Balet Opery Krakowskiej. Kierownictwo muzyczne objął Michał Klauza. Za reżyserię i multimedia odpowiada Waldemar Zawodziński, ruch sceniczny – Janina Niesobska, a kostiumy – Maria Balcerek.

Ważne informacje

Spektakl „Wanda” można zobaczyć 10 i 11 września o godz. 20:30 na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu.

Opera Krakowska informuje, że odbiór biletów i zaproszeń możliwy będzie na godzinę przed spektaklem w punkcie kasowym Opery przy wejściu od ul. Bernardyńskiej obok Baszty Senatorskiej (płatność wyłącznie gotówką).

Dla widzów posiadających bilety udostępnione będzie także wejście od ul. Podzamcze przez bramę Herbową. Wejście przez bramę główną (Bernardyńską) nie będzie możliwe.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto