Ostatni tydzień z tramwajami do Wzgórz Krzesławickich [INFORMATOR]

Budowa węzła Grębałów fot. GDDKiA

Od 15 lipca tramwaje nie dojadą do pętli Wzgórza Krzesławickie. Ma to związek z trwającą budową drogi S7 i planowaną wkrótce przebudową ul. Kocmyrzowskiej.

Komunikacja tramwajowa do Wzgórz Krzesławickich już teraz funkcjonuje w zmienionej formie. Po remoncie torowiska na ul. Bieńczyckiej i fragmencie Kocmyrzowskiej w grudniu wróciły tam tramwaje, ale nie na całym odcinku. Ruch jest wyłączony na odcinku „Wańkowicza” – „Wiadukty”. W rejonie przystanku „Wańkowicza” została uruchomiona tzw. „przejazdówka”, dzięki czemu może tam dojeżdżać linia nr 1, obsługiwana taborem dwukierunkowym. Z kolei do pętli Wzgórza Krzesławickie można dojechać tylko od strony ul. Ujastek.

Zmiana w połowie lipca

Od soboty 15 lipca tramwaje nie dojadą do Wzgórz od żadnej ze stron. Wyłączony będzie zarówno odcinek Wańkowicza-Wiadukty, jak i Elektromontaż-Wzgórza Krzesławickie. Taki stan potrwa przynajmniej przez kilka miesięcy. Kilka tygodni temu temu Kacper Michna z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zapowiadał, że w listopadzie ma powrócić ruch tramwajowy na odcinku „Wańkowicza” – „Elektromontaż”, co już byłoby pewnym postępem. Kolejnym krokiem, na razie jeszcze bez konkretnego terminu, ma być umożliwienie dojazdu do przystanku Darwina, już z wykorzystaniem nowego wiaduktu tramwajowego. Za przystankiem ma powstać przejazdówka, podobna jak dziś funkcjonuje w rejonie ul. Wańkowicza.

Do pętli Wzgórza Krzesławickie tramwaje nie wrócą jeszcze długo, ponieważ w niedługim czasie ma zostać wydane zezwolenie na przebudowę ul. Kocmyrzowskiej, co będzie oznaczało również przebudowę torowiska i pętli.

Zmiany w ruchu

Kierowców również czekają w najbliższych dniach zmiany w ruchu. W sobotę 15 lipca o godz. 8:00 zamknięta dla ruchu zostanie ul. Darwina na odcinku ok.250 m od skrzyżowania z ul. Kocmyrzowską. Ma to związek z koniecznością przebudowy sieci ciepłowniczej oraz budową odwodnienia. Prace potrwają około dwóch miesięcy.

Z kolei od poniedziałku 17 lipca od godz. 8:00 zwężona zostanie jezdnia ul. Okulickiego od mostu nad Dłubnią do skrzyżowania z ul. Nowolipki. Ruch w obu kierunkach pozostaje utrzymany bez zmiany. Obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 40 km/h oraz zamknięty zostanie ciąg pieszy po północnej stronie ul. Okulickiego od skrzyżowania z ul. Mistrzejowicką do przystanku autobusowego „Nowolipki”.

Te zmiany mają związek z budową Węzła Mistrzejowice II i potrwają około ośmiu miesięcy.

Zmiany w rozkładach

Biorąc pod uwagę fakt, że równocześnie w centrum Krakowa prowadzone są też inne prace na torach, dojazd komunikacją na Wzgórza Krzesławickie ma wyglądać tak:

Linie tramwajowe dzienne:

  • linia 5 – w dalszym ciągu będzie zawieszona;
  • linia 1 – będzie kursować po obecnej trasie czasowo zmienionej: Salwator – … – Poczta Główna – Westerplatte – Lubicz – Al. Powstania Warszawskiego – Al. Pokoju – Bieńczycka – Kocmyrzowska – Wańkowicza;
  • linia 4 – będzie kursować ze zwykłą częstotliwością (dla okresu wakacji) po kolejnej trasie czasowo zmienionej: Bronowice Małe – … – Lubicz – Al. Powstania Warszawskiego – Al. Pokoju – Rondo Czyżyńskie – … – – Ujastek – Zajezdnia Nowa Huta; Przystankiem końcowym będzie Zajezdnia Nowa Huta 02 (w  kierunku Wzgórz Krzesławickich), natomiast początkowym Zajezdnia Nowa Huta 01 (w  kierunku Kombinatu);
  • linia 22 – będzie kursować ze zwykłą częstotliwością (dla okresu wakacji) po kolejnej trasie czasowo zmienionej: Borek Fałęcki – … – Dietla – Starowiślna – Westerplatte – Lubicz – Al. Powstania Warszawskiego – Al. Pokoju – Al. Jana Pawła II – Al. Solidarności – Ujastek Mogilski – Kopiec Wandy.

Linie autobusowe dzienne:

  • linie 110 i 160 – będą kursować ze zwykłą częstotliwością (dla okresu wakacji) po następującej trasie czasowo zmienionej: Aleja Przyjaźni – … – Kocmyrzowska – Łowińskiego – Blokowa – Lubocka – … – Węgrzynowice / Ruszcza; Przystanki: Cmentarz Grębałow 01 i 02, Cmentarz Grębałów Południe 01 i 02, Darwina 05 i 06 pozostaną bez obsługi; Na zmienionym odcinku trasy linie będą obsługiwać następujące przystanki: Wiadukty 72, Elektromontaż 03, 04, 05 i 06, Lubocza PKP 01 i 03, Cmentarz Grębałów 72.
  • linie 142/442 – będą kursować ze zwykłą częstotliwością (dla okresu wakacji) po następującej trasie czasowo zmienionej: Os. Na Stoku – … – Poległych w Krzesławicach – Kocmyrzowska – Łowińskiego – Ujastek – Al. Solidarności – … – Aleja Przyjaźni/Cmentarza Prądnik Czerwony. Przystanki: Lubocza PKP 01, Cmentarz Grębałow 01 i 02, Cmentarz Grębałów Południe 01 i 02, Darwina 05 i 06 pozostaną bez obsługi; Na zmienionym odcinku trasy linie będą obsługiwać następujące przystanki: Wiadukty 72, Elektromontaż 04 i 05, Zajezdnia Nowa Huta 03 i 04; Ponadto, w dni powszednie i soboty w godzinach szczytu realizowane będą kursy wariantowe przez ul. Mrozową, Blokową i Łowińskiego w następujący sposób: w kierunku Os. Na Stoku przystanki według kolejności: Mrozowa 04, Blokowa 04, Lubocza PKP 72, Walcownia 02, Agencja Kraków Wschód 03, Elektromontaż 03; W kierunku Al. Przyjaźni przystanki według kolejności: Elektromontaż 06, Lubocza PKP 03, Walcownia 02, Agencja Kraków Wschód 03, Blokowa 03, Mrozowa 03.
  • linie 242 i 272 – będą kursować ze zwykłą częstotliwością (dla okresu wakacji) po następującej trasie czasowo zmienionej: Kombinat – Ujastek – Mrozowa – Blokowa – Lubocka – … – Krzysztoforzyce Pętla / Kocmyrzów-Luborzyca Urząd Gminy; Przystanki: Lubocza PKP 03, Elektromontaż 03 i 06, Zajezdnia Nowa Huta 03 i 04 pozostaną bez obsługi; Na zmienionym odcinku trasy linie będą obsługiwać następujące przystanki: Lubocza PKP 72, Blokowa 03 i 04, Mrozowa 03 i 04, Cmentarz Grębałów 72.

Linie autobusowe zastępcze:

  • linia 701 – będzie w dalszym ciągu kursować po dotychczasowej trasie: Czyżyny Dworzec – Medweckiego – Rondo Czyżyńskie (powrót: Al. Jana Pawła II – Dąbrowskiej – Medweckiego) – Bieńczycka – Kocmyrzowska – Wzgórza Krzesławickie (powrót: Architektów – Poległych w Krzesławicach); Częstotliwość kursowania będzie następująca: w dni powszednie w godzinach szczytu co 12 minut, poza godzinami szczytu co 15 minut i wieczorem co 20 minut; w soboty w godzinach ok. 9:00 – 19:00 co 15 minut, poza tymi godzinami co 20 minut; w dni świąteczne co 20 minut.
  • linia 742 – zostanie uruchomiona nowa zastępcza linia autobusowa kursująca po następującej trasie: Kombinat – Ujastek – Łowińskiego – Kocmyrzowska – Wzgórza Krzesławickie (powrót: ul. Architektów, Poległych w Krzesławicach); Linia będzie obsługiwać następujące przystanki: Kombinat, Zajezdnia Nowa Huta, Elektromontaż, Wiadukty, Darwina, Wzgórza Krzesławickie, Architektów, Os. Na Stoku Szkoła; Linia będzie kursować z częstotliwością co 45 minut w dni powszednie w godzinach szczytu oraz co 60 minut poza godzinami szczytu i w dni wolne.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Wzgórza Krzesławickie