Ostatnia prosta kampanii. „Do 2029 roku wbijemy łopatę pod budowę metra”

Konferencja Łukasza Gibały na Rynku Podgórskim fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Łukasz Gibała i jego eksperci przypomnieli najważniejsze punkty programu wyborczego. Wśród nich są: budowa metra oraz mini-rynków i walka z patodeweloperką.
W ostatnich dniach kandydaci na prezydenta Krakowa skupiali się głównie na atakowaniu siebie nawzajem. Jednak na ostatniej prostej przed drugą turą wyborów Łukasz Gibała (Kraków dla Mieszkańców) i Aleksander Miszalski (Koalicja Obywatelska) powrócili do przedstawiania swoich pomysłów na to, w jaki sposób chcą zmieniać miasto. Najważniejsze punkty programu wyborczego pierwszy z polityków przedstawił we wtorek na Rynku Podgórskim.

Mamy wśród nich budowę kilkudziesięciu mini-rynków, czyli miejsc, gdzie mieszkańcy będą się spotykać oraz integrować – mówił Łukasz Gibała. – Kolejny postulat to walka z patodeweloperką. Chcemy utworzyć wspólnie z krakowianami taki ogólny plan zagospodarowania przestrzennego, który będzie chronił przed zabudową te tereny zielone, które pozostały – dodał Gibała.

Radny Krakowa dla Mieszkańców Łukasz Maślona mówił, że priorytetem jest zieleń. – W trakcie najbliższej kadencji chcemy stworzyć przynajmniej trzy duże parki XXL o łącznej powierzchni ponad 250 hektarów. Mowa o Dolinie Prądnika, Zesławicach oraz Białych Morzach. Chcemy również zrewitalizować Bulwary Wiślane i zadbać o czystość rzek – przekonywał.

Ekspertka Łukasza Gibały Natalia Schmidt-Polończyk stwierdziła z kolei, że przyszłością miasta są młodzi ludzie. – Chcemy stwarzać im jak najlepsze warunki do życia. Zadbamy o tanią komunikację dla studentów, tworząc bilet semestralny, który będzie pięciomiesięczny, a jego koszt to 150 złotych. Utworzymy również program, wspierający zawodowy start dla absolwentów krakowskich uczelni, przedłużając zniżki studenckie na komunikację miejską, które będą obowiązywać przez dwa lata od zakończenia studiów – wyliczała Schmidt-Polończyk.

Podczas konferencji prasowej głos zabrał również inny z ekspertów Tomasz Brzostowski, który, jeśli Łukasz Gibała zostanie prezydentem, prawdopodobnie będzie jednym z jego zastępców. – Jeśli wygramy wybory, Kraków stanie się centrum innowacji. Stworzymy jedno, profesjonalne centrum obsługi inwestora. Środa to będzie dzień dla biznesu. Prezydent i jego zastępca będą mieli zarezerwowany cały ten dzień na spotkania z tymi, którzy chcą tworzyć dobre, innowacyjne miejsca pracy – mówił Brzostowski, który jest wiceprezesem ds. usług dla biznesu w jednej z największych japońskich korporacji.

Podczas konferencji zapowiedziano również, że jeśli Gibała wygra wybory, w Krakowie rozpocznie się budowa metra, które połączy Nową Hutę z Bronowicami. – Rozpoczniemy jego budowę w trakcie pierwszej kadencji, czyli już do 2029 roku wbijemy pierwszą łopatę. Szacujemy, że budowa potrwa trzy, cztery lata. W naszym programie jest również budowa nowych tras tramwajowych, przede wszystkim do Azorów, Złocienia i Rżąki – przekonywał podczas spotkania z dziennikarzami ekspert z Krakowa dla Mieszkańców Jacek Mosakowski.