Podrabiają, przerabiają, niszczą przed kontrolą. Straż graniczna o większej liczbie prób oszustwa

fot. materiały prasowe

W ostatnim okresie funkcjonariusze straży granicznej na lotniczym przejściu granicznym w Krakowie-Balicach mają do czynienia z większą liczbą podrabianych, przerabianych, a nawet niszczonych dokumentów tożsamości, które są przedstawiane podczas kontroli przez podróżnych.

W ostatnim czasie, podczas kontroli obywatela Niderlandów, strażnicy zauważyli, że jego paszport tymczasowy jest przerobiony. Przedstawiony dokument posiadał przerobiony rok w dacie ważności z 2023 na 2028. Za taki czyn grozi kara grzywny, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności na okres od trzech miesięcy na pięciu lat.

– Dokument został zatrzymany, a mężczyznę przesłuchano. Holender złożył obszerne wyjaśnienia, przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze – wyjaśnia mjr Dorota Kądziołka, rzecznik prasowy Komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu.

Próba oszustwa skończyła się dla obcokrajowca 4400 złotych grzywny i przepadkiem tymczasowego paszportu. Musiał też pokryć koszty postępowania.

 

News will be here