Poetycka siła przyciągania. 50 wydarzeń na 11. edycję Nocy Poezji

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Siła poezji – to hasło tegorocznej Nocy Poezji, w ramach której odbędzie się ponad 50 wydarzeń. Tegoroczna odsłona potrwa od 8 do 10 października.

Siły poezji będzie można doświadczyć w różnych miejscach Krakowa. W ramach 11. Nocy Poezji odbędzie się ponad 50 wydarzeń, wśród których wspólnego czytania poezji i rozmów na jej temat nie zabraknie.

Rola poezji w czasie pandemii

– Wybór tegorocznego motywu przewodniego jest naturalną konsekwencją naszych doświadczeń związanych z pandemicznymi obostrzeniami. Jaką rolę odegrała w tym czasie poezja? Czy i jak pomogła przetrwać najtrudniejszy okres? Jaka jest jej rola w życiu każdego z nas – w perspektywie indywidualnej i wspólnotowej? Podczas 11. Nocy Poezji będziemy rozmawiać o tym, czym jest poezja, jakie są jej funkcje i moc w obliczu izolacji i samotności postrzeganej w różnych wymiarach i kontekstach – mówi Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury.

W tym roku w programie Nocy Poezji szczególne miejsce zajmie twórczość Adama Zagajewskiego. Poetycka wieczornica poświęcona twórcy odbędzie się 9 października w kościele św. Katarzyny.

Spotkania, spacery, gry miejskie

– W programie Nocy Poezji znalazły się zarówno spotkania autorskie i poetyckie – w tym dedykowane poetom, będącym patronami roku 2021: Cyprianowi Kamilowi Norwidowi, Krzysztofowi Baczyńskiemu, Tadeuszowi Różewiczowi – jak i wiele spacerów literackich, gry miejskie, wreszcie dyskusje wokół roli, siły i znaczenia poezji, ale także wokół problemów z przekładem poezji – zapowiada Katarzyna Olesiak, dyrektorka wydziału kultury i dziedzictwa narodowego urzędu miasta.

Na liście znalazły się m.in. premiera książki Mariana Pilota „Dzikie mięso” w Cafe Szafe (8 października, godz. 19.00), wydarzenia Kontentowej Nocy Poezji czy spotkanie poświęcone poezji w przekładzie w Księgarni Massolit Books & Cafe przy ul. Felicjanek 4. Wśród gości Elżbieta Wójcik-Leese i Wojciech Bonowicz.

Noc Poezji odbędzie się również w Bibliotece Kraków.

–  W sobotnie południe pod studzienką im. Walentego Badylaka na Rynku Głównym odbędzie się happening poetycki Zenona Fajfera zatytułowany „Liberty Poem”, a o godz. 15.00 rozpocznie się „Spacer z Norwidem”, czyli wycieczka śladami czwartego wieszcza, który odwiedził Kraków niedługo przed wyjazdem na emigrację. Start w Filii Biblioteki Kraków nr 53, meta na kopcu Wandy – wymienia Piotr Wasilewski, rzecznik Biblioteki Kraków.

W programie również zaplanowano cykl wydarzeń w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką”. Dr Anna Marchewka o godz. 17.00 opowie o poezji Anny Świrszczyńskiej, której wiersze przeczyta Ziuta Zającówna. Natomiast o godz. 18.30 nastąpi ogłoszenie wyników Konkursu Poetyckiego im. Anny Świrszczyńskiej na Książkowy Debiut Poetycki, z udziałem jego laureatek.

Poetycka siła przyciągania

W tym roku część instytucji i organizacji uczestniczy w Nocy Poezji po raz pierwszy. To Kolegium Europy Wschodniej, Spółdzielnia Ogniwo, Fundacja Faktor Kultura, Queerowe Centrum Kultury czy Księgarnia Massolit.

Kolegium Europy Wschodniej, obok wieczoru z poezją greckiego poety Kawafisa, zaproponowało spotkanie z białoruską poetką Wałżyną Mort. Oba spotkania odbędą się w Międzynarodowym Centrum Kultury. „Siła przyciągania” to myśl przewodnia wydarzeń realizowanych przez Spółdzielnię Ogniwo.

O „Nowych wierszach sławnych poetów” Grzegorza Uzdańskiego w ramach projektu „Nowa siła poezji” Fundacji Faktor Kultura będzie można porozmawiać z autorem podczas spotkania zorganizowanego w Cafe NOWA Księgarnia (9 października, 19.00, Os. Zgody 7). W ramach programu „Siła słabych// Perfo – Open Mic” (klubokawiarnia PAON, ul. Konfederacka 4), przygotowanego przez Queerowe Centrum Kultury, będzie można publicznie zaprezentować swoją twórczość.

Ośrodek Kultury Kraków Nowa Huta tradycyjnie zaprasza na IV Nowohucką Noc Poezji Migowej w Klubie Jędruś. Tym razem będzie poświęcona Tadeuszowi Różewiczowi. Z kolei w Klubie osiedlowym K2O na os. Wizjonerów podczas warsztatów poetycko-plastycznych dla dorosłych i starszej młodzieży można będzie namalować wiersz Różewicza.

Tradycyjnie Teatr Barakah zaprasza na Chochlę Literacką, a Teatr Mumerus w podwoje Muzeum Archeologicznego w poszukiwaniu „Skarbów ciemności”.

Szczegółowy program dostępny tutaj.