Poetycki weekend pod znakiem wolności

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Już w ten weekend słowa poetek i poetów zabrzmią w różnych miejscach Krakowa. A to za sprawą 12. edycji Nocy Poezji, która odbędzie się pod hasłem „Wolności oddać nie umiem”.

Tegoroczna edycja wydarzenia to nie tylko spotkania i dyskusje, ale także warsztaty, happeningi, instalacje artystyczne, koncerty czy gry miejskie. Nie bez powodu więc Noc Poezji obejmie aż cały weekend – od 7 do 9 października. Ważnym punktem będzie również gala nagrody Animator Roku 2022.

Poezja zagości do takich miejsc jak Klub Pod Jaszczurami, Dworek Białoprądnicki, Teatr Nowy Proxima, Pałac Potockich, Bunkier Sztuki, park Ratuszowy w Nowej Hucie, księgarnia Lokator, Centrum Kultury Podgórza, Teatr KTO czy Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida.

Różne oblicza wolności

W tym roku Noc Poezji upłynie pod znakiem wolności, pojmowanej w różnych wymiarach i kontekstach.

– W przestrzeniach klubów, ośrodków kultury, księgarń literackich będziemy dzielić się słowami poetek i poetów, szukać odpowiedzi na pytania: Czemu ta wolność taka trudna? Dlaczego wciąż jest ograniczana? Dlaczego trzeba o nią nieustannie zabiegać? Będziemy rozmawiać o „amnezji fraz” i „przebudzeniu do wolności”, „wolności tęczy”, „wolności przez ograniczenia” – zapowiada Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału i Kultury Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

To właśnie na haśle „Wolności oddać nie umiem” będą bazować wszystkie wydarzenia, a więc spotkania autorskie, warsztaty, koncerty, przedstawienia czy gry miejskie.

Poetyckie rozmowy

W nadchodzący weekend nie zabraknie inspirujących rozmów oraz spotkań ze współczesnymi poetami różnych pokoleń. W Dworku Białoprądnickim będzie można posłuchać Ewy Lipskiej i Leszka Wiśniowskiego, którzy poruszą temat wolności w sztuce. Spotkanie dopełni koncert łączący poezję z jazzem.

Z kolei w Pałacu Potockich odbędzie się rozmowa o wierszach Bertolda Brechta, a następnie spotkanie z udziałem Agaty Jabłońskiej, Joanny Oparek, Agaty Puwalskiej, Ryszarda Krynickiego, Bronisława Maja, Edwarda Pasewicza i Andrzeja Sosnowskiego.

Klub Pod Jaszczurami zaprosi natomiast na analizę tekstów Wisławy Szymborskiej, Kazimiery Iłłakowiczówny, Marii Konopnickiej i Anny Świrszczyńskiej. Podczas spotkania Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska i jej rozmówczynie będą dowodzić, że wolność jest kobietą.

Warsztaty, gry miejskie, happeningi

Poezję można chłonąć na różne sposoby, dlatego też Teatr Nowy Proxima zaprezentuje spektakl performatywny bazujący na twórczości Rafała Wojaczka odnoszącej się do problemu zniewolenia miłością. W klubie Pauza odbędzie się zaś poetycki performans pt. „Wolność – JESTEM GOTOWA!”, a klub Piękny Pies zaprosi na wydarzenie łączące muzykę improwizowaną z poezją Andrzeja Sosnowskiego.

12. edycja Nocy Poezji to także warsztaty. W Bunkrze Sztuki odbędą się zajęcia poświęcone nauce kaligrafii oraz odkrywaniu poezji Ryszarda Krynickiego. Po nich uczestnicy będą mogli wziąć udział we wspólnym czytaniu wierszy i pokazie filmu.

Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Krakowskie Młodzieżowe Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Sztuk oraz Instytut Studiów Europejskich UJ oferują z kolei grę miejską, której celem jest przybliżenie ukraińskiej poezji wolnościowej. To jednak nie koniec. Dzień później, 8 października, odbędzie się kolejna gra miejska. Tym razem przygotowana przez Fundację Wszyscy Obecni.

Poezja zawita także do Nowej Huty. W parku Ratuszowym przy ławce Cypriana Kamila Norwida odbędzie się happening poetycki „Ławeczka pełna wierszy”. W programie również Nowohucki Slam Poetycki, będący publiczną rywalizacją poetów-performerów, przygotowany przez Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida.

Ponad granicami

Tegoroczna Noc Poezji przybliży mieszkańcom Krakowa i turystom nie tylko poezję polską, ale także ukraińską, węgierską, czeską czy słoweńską. Przykładowo, w księgarni Lokator odbędzie się spotkanie z Zoltanem Lesim, węgierskim poetą, i jego tłumaczem Danielem Warmuzem, laureatem Nagrody im. Adama Włodka przyznawanej przez Fundację Wisławy Szymborskiej.

Księgarnia Spółdzielnia Ogniwo zaprosi zaś na dyskusję dotyczącą wolności twórców czeskich i polskich, z udziałem Karela Tumy i Miroslava Sosoia.

W tym roku nie zabraknie również poezji migowej. 7 października w Centrum Kultury Podgórza zabrzmią słowa Marii Konopnickiej, tłumaczone na polski język migowy (PJM), a uczestnicy wybiorą się na wyprawę do świata ciszy i dźwięków.

Szczegółowy program 12. edycji Nocy Poezji dostępny TUTAJ.