Poszukiwany czerwoną notą Interpolu zatrzymany na krakowskim lotnisku

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Funkcjonariusze straży granicznej zatrzymali, a następnie przekazali policjantom 41-letniego obywatela ukraińsko-izraelskiego, poszukiwanego czerwoną notą Interpolu przez ukraiński wymiar sprawiedliwości za przestępstwa finansowe. Mężczyzna trafił do aresztu.

41-latek wpadł w ręce strażników granicznych na lotnisku w Krakowie – Balicach w nocy z 24 na 25 lipca, tuż po wylądowaniu samolotu rejsowego z Izraela, którego był pasażerem. Mężczyzna poszukiwany był na podstawie czerwonej noty Interpolu wydanej przez ukraiński wymiar sprawiedliwości, celem aresztowania i ekstradycji. Obywatel ukraińsko-izraelski poszukiwany był za oszustwa finansowe, za które według ukraińskiego kodeksu karnego grozi mu do 12 lat więzienia.

Zatrzymanego od strażników granicznych przejęli krakowscy kryminalni, którzy przeprowadzili dalsze czynności z jego udziałem. Jeszcze tego samego dnia umieścili przestępcę w pomieszczeniu dla zatrzymanych, a kolejnego (26 lipca) doprowadzili go do prokuratury, a następnie do sądu, który zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 7 dni, do czasu jego ekstradycji na Ukrainę, gdzie odpowie za popełnione przestępstwa.