Prokuratura Regionalna w Krakowie pierwszy raz tak szczegółowo opisała działalność specjalnej grupy śledczych powołanej w 2017 roku. Stanowisko do naszego tekstu, które zawisło na stronie internetowej, jest obszerniejsze niż ostatnia odpowiedź na interpelacje poselskie z pytaniami o prace specgrupy.
Trzystronicowe stanowisko jest odpowiedzią na nasz tekst, w którym publikujemy wypowiedzi miejskich urzędników i posła Bogusława Sonika, które krytykują działania specjalnej grupy śledczych. Można go przeczytać TUTAJ.
Tak wyglądają odpowiedzi na intepelacje poselskie:
Sprawy pozakarne
Śledczy podkreślają, że istotną częścią pracy zespołu była ta ukierunkowana na działalność pozakarną. Chodziło o zapobieganie sytuacji przejmowania nieruchomości przez osoby nieuprawnione.
– Efekt ten został osiągnięty m.in. poprzez analizy stanów prawnych szeregu nieruchomości – twierdzi prokuratura.
Zespół oceniał możliwości zastosowania przepisów „ustawy o dokonywaniu w księgach wieczystych wpisów na rzecz Skarbu Państwa, w oparciu o międzynarodowe umowy o uregulowaniu roszczeń finansowych” czy wykorzystania dekretu z 1946 roku „o majątkach opuszczonych i poniemieckich, tj. możliwości przejęcia nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa w trybie tzw. przemilczenia”. Trzecią możliwością było spadkobranie Skarbu Państwa.
Prokuratura Regionalna uważa, że sukces odniosła również poprzez aktywny udział w postępowaniach czy samo ich inicjowanie.
Dla przykładu śledczy podają adres przy ul. Karmelickiej 45a, gdzie wystąpili z powództwem o stwierdzenie nieważności umowy (adres ten nie został podany w naszym tekście).
Liczby
Według informacji śledczych zespół przeanalizował stan prawny 492 nieruchomości.
Dwa powództwa zostały skierowane do sądów cywilnych. Do tego stworzono 21 wniosków o wszczęcie postępowania nieprocesowego, cztery wnioski o wszczęcie postępowania administracyjnego i skierowano osiem skarg o wznowienie prawomocnie zakończonych postępowań.
Do tego prokuratorzy zgłosili się do 110 spraw cywilnych i 35 administracyjnych. Zespół skierował dziewięć środków zaskarżenia w sprawach cywilnych, 21 odwołań w sprawach administracyjnych, 24 skargi na decyzje organów administracyjnych i cztery sprzeciwy.
Zespół prowadził też 12 spraw karnych. Część z nich przejęła Prokuratura Regionalna w Rzeszowie. O tym już jednak pisaliśmy.
Pozyskiwanie dokumentów
Według prokuratury nawet te postępowania, które nie zakończyły się sformowaniem aktu oskarżenia, przyczyniły się do pozyskania dokumentów. Te natomiast dały podstawę do zainicjowania spraw związanych ze zmianą stwierdzenia nabycia spadku – na korzyść Skarbu Państwa.
Jako przykład podawana jest nieruchomość na rogu Rynku Głównego i ul. Wiślnej, ale znów – taki adres nie pada w naszym tekście.
Mylne wnioski?
Śledczym nie spodobał się wniosek – którzy zresztą sami formułują, gdyż w naszym tekście on nie pada – że praca zespołu nie przynosi „żadnego wymiernego efektu”.
Argumentem ma być 10 adresów nieruchomości, które… nie są jeszcze w rękach ani gminy, ani Skarbu Państwa. Nie występują one również w naszym tekście, ponieważ skupiliśmy się na nieruchomościach, które już są w posiadaniu gminy i o nie pytaliśmy urząd miasta.
Dostaliśmy listę 92 nieruchomości (kamienic, działek, lokali mieszkalnych, udziałów w nieruchomości).
Warto jednak przedstawić działania, które mogą doprowadzić do pozyskania kolejnych kamienic i działek przez miasto.
Prokuratura informuje, że w przypadku przy ul. Karmelickiej 28 został skierowany wniosek do Ministerstwa Finansów o przejście nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa.
Kolejnym przykładem jest budynek przy ul. Legionów 11. Prokuratura zgłosiła się do postępowania, które jest prowadzone również przez resort finansów.
Miodowa 20 – zainicjowane zostało przed sądem cywilnym postępowanie mające na celu doprowadzenie do przejęcia nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa.
Św. Gertrudy 9 i Krakowska 23 – jak wyżej.
Dietla 50 – skierowano do Prokuratora Generalnego projekt skargi nadzwyczajnej.
Karmelicka 45a – skierowano powództwo o stwierdzenie nieważności umowy.
Estery 13, Józefa 38 i dwie działki – skierowano sygnalizację o podjęcie przez Urząd Miasta Krakowa czynności w trybie dekretu z dnia 8 marca 1946 roku o majątkach opuszczonych i poniemieckich.
Rynek Główny 26/Wiślna – skierowano wniosek o zmianę stwierdzenia nabycia spadku.
Św. Stanisława 10 – wystąpiono do Prezydenta Miasta Krakowa o skierowanie powództwa o stwierdzenie nieważności ugody, na mocy której prawo własności nieruchomości przekazano Gminie Wyznaniowej Żydowskiej, ze szczegółową argumentacją ewentualnych podstaw żądania.
Gdzie śledczy pomogli
W tytule naszego tekstu znalazło się zdanie, że „prokuratura niewiele pomogła”. Jak do tej pory, śledczy nie obalili tego stwierdzenia. W stanowisku pojawia się adres Grodzka 13, który faktycznie został zawarty w publikacji. Co na jego temat ma do powiedzenia prokuratura?
„Po ustaleniu, iż już w 2015 roku realność ta była przedmiotem zawisłego przed Ministrem Finansów, a toczonego z udziałem Gminy Miasta Krakowa, postępowania odstąpiono od dodatkowej interwencji prokuratury”.
Jest też zaznaczony adres ul. Św. Wawrzyńca 29. „Prokurator Prokuratury Okręgowej w Krakowie był uczestnikiem wszczętego na skutek złożonego przez niego wniosku trybie art. 182 k.p.a. – postępowania prowadzonego przed Prezydentem Miasta Krakowa (…)”.
– Powyżej przedstawione przykłady wyników pracy powołanego zespołu potwierdzają realne i wymierne efekty pracy osób wchodzących w jego skład, przy wykonaniu przez nich szczególnie pracochłonnych czynności dowodowych i formalnych. Dotychczasowa praca zespołu jest oceniona w sposób jednoznacznie pozytywny – podsumowuje i ocenia samą siebie prokuratura.