Przebudowa dawnego hotelu Cracovia. „Przywrócimy stan z lat 60.”

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Budynek dawnego hotelu Cracovia ma stać się oddziałem Muzeum Narodowego poświęconym polskiemu designowi i architekturze XX i XXI wieku. Najpierw konieczna jest jednak przebudowa obiektu.

Modernistyczny budynek hotelu, zaprojektowany przez głównego architekta Krakowa Witolda Cęckiewicza, wznoszony był przez sześć lat. Obiekt został otwarty w 1965 roku i stanowił wówczas jeden z najnowocześniejszych i największych hoteli w Polsce. Pięciopiętrowy budynek oferował bowiem ponad 500 miejsc noclegowych.

Hotel został zamknięty w 2011 roku, a pięć lat później zakupiony przez ministerstwo kultury dla Muzeum Narodowego w Krakowie. Kilka dni temu ogłoszono konkurs na koncepcję architektoniczną przebudowy obiektu, w którym mieścić ma się Muzeum Architektury i Designu.

– W szerszym aspekcie chcemy, żeby to była nowoczesna instytucja, interaktywna, wielowymiarowa, wielofunkcyjna, obejmująca bardzo nowoczesne rozumienie przemysłów kreatywnych w oparciu o punkt wyjścia, jakim jest architektura i design – mówił podczas uroczystości Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Powrót oryginalnej Cracovii

Gmach obiektu, ze względu na zły stan techniczny, wymaga daleko idącej przebudowy i adaptacji. W przeciwieństwie do wnętrza, charakterystyczna bryła hotelu się nie zmieni. Konieczne jest jednak usunięcie z fasad zniszczonego aluminium, przywrócenie oryginalnego podziału okien i likwidacja azbestu.

– Jednym słowem fasada będzie tak naprawdę wymieniona i będzie wyglądała nawet lepiej niż dzisiaj, bo przywrócimy stan z lat 60. – zapowiada Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Spore wyzwanie stoi przed architektami, którzy będą musieli tak zaprojektować wnętrza, by były one zgodne z obecnymi standardami. Pomieszczenia w dawnym hotelu Cracovia są bowiem za niskie.

– W związku z tym nie zostawimy pokoi, które pamiętamy lub możemy zobaczyć na zdjęciach archiwalnych. Będziemy musieli te przestrzenie całkowicie na nowo zaprojektować. To jest zadanie konkursowe. Natomiast zachowamy części wpisane do rejestru zabytków, czyli hol wejściowy, mozaiki, klatkę schodową, elementy wyposażenia na parterze i strop dekoracyjny na pierwszym piętrze. To będzie w pewnym stopniu powrót Cracovii oryginalnej – wyjaśnia Andrzej Szczerski.

Część budynku została wpisana w 2016 roku do rejestru zabytków.

Ikona architektury XXI wieku

Przebudowa dawnego hotelu Cracovia ma być realizowana według współczesnych technologii budowlanych, uwzględniających takie kwestie jak zużycie energii czy wpływ na środowisko.

– Jeśli chodzi o formę, zostanie Cracovia, którą znamy. Natomiast to, w jaki sposób dokonamy adaptacji części historycznych z nowoczesnymi, będzie ikoniczne – podkreśla Andrzej Szczerski.

Siedziba nowego oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie ma stać się przykładem najbardziej zaawansowanych rozwiązań stosowanych we współczesnej architekturze.

Jak zapowiedział ostatnio minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, przebudowana dawnego hotelu Cracovia ma zakończyć się najpóźniej w 2028 roku.