News LoveKraków.pl

„Przestępczość przeciwko środowisku”. Zatruwaniem Wilgi w Krakowie zainteresowała się Prokuratura Krajowa

Śnięte ryby w Wildze fot. Paweł Chodkiewicz
Prokuratura Krajowa przygotuje specjalny raport, dotyczący przestępczości przeciwko środowisku. Jak się dowiedzieliśmy, do śledczych trafiły też akta umorzonego postępowania dotyczącego zanieczyszczenia Wilgi.
Wilga w Krakowie jest regularnie zanieczyszczana. Kilka tygodni temu świadek zaobserwował w rzece setki martwych ryb. Zgłoszenie w tej sprawie odnotowano w systemach Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

Funkcjonariusze udali się na miejsce, ale nie stwierdzili zanieczyszczeń niebezpiecznych dla środowiska. Informacja o zdarzeniu została przekazana do Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KMP w Krakowie. Dołączono ją do prowadzonego już przez krakowską prokuraturę śledztwa, dotyczącego zanieczyszczenia Wilgi nieustaloną czerwoną substancją. Do tego zdarzenia miało z kolei dojść 12 czerwca. Przedostanie się substancji do rzeki mogło doprowadzić do pogorszenia jakości wody oraz znaczących zniszczeń w środowisku.

To niejedyne śledztwo prokuratury w sprawie Wilgi: do zanieczyszczenia rzeki miało również dojść 6 lipca ubiegłego roku. Jednak to postępowanie umorzono. Nie było bowiem danych, dostatecznie uzasadniających podejrzenie, że doszło do przestępstwa. Chcieliśmy się zapoznać z dokładnym uzasadnieniem postanowienia o umorzeniu śledztwa. Nasz wniosek trafił do Prokuratury Rejonowej Kraków-Podgórze. W odpowiedzi otrzymaliśmy taką wiadomość:

„Prokuratura informuje, iż nie może udostępnić postanowienia o umorzeniu, ponieważ akta główne i podręczne zostały przesłane w dniu 29.04.2024 r. do Prokuratury Okręgowej w Krakowie, która to następnie przesłała je do Prokuratury Krajowej i do chwili obecnej akta nie zostały zwrócone”. Dopytujemy, skąd decyzja o przekazaniu sprawy aż do Prokuratury Krajowej? W odpowiedzi czytamy, że najprawdopodobniej sporządza ona raport, dotyczący ochrony środowiska. Do PK trafiły również akta innych spraw z tego zakresu.

O szczegółowe informacje wystąpiliśmy do Prokuratury Krajowej. Śledczy potwierdzili nam, że akta dotyczące zanieczyszczenia Wilgi analizuje zespół, który ma opracować „raport o rozwoju i zwalczaniu przestępczości, skierowanej przeciwko środowisku i zasobom przyrodniczym”. – Tak jak i wszystkie (lub dużą część) akt z tej kategorii – przekazał nam prok. Przemysław Nowak, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej. W skład zespołu weszli: zastępca prokuratora generalnego Robert Hernand (kierownik) oraz prokuratorzy Ewa Burdzińska i Paweł Wilkoszewski.