Remont stadionu Wisły. Kolejna zmiana terminu

fot. Agata Siubijak/LoveKraków.pl
We wtorek miały zostać otwarte oferty firm na modernizację stadionu Wisły, które wcześniej negocjowały z Zarządem Infrastruktury Sportowej zakres prac i ich koszt. Na prośbę jednego z potencjalnych wykonawców termin składania propozycji i ich otwarcia został przesunięty na środę.

Wykonawca zwraca się z uprzejmą prośbą o zmianę terminu składania ofert na 23 listopada 2022 z uwagi na czas konieczny do przygotowania oferty oraz z uwagi na konieczność udzielenia odpowiedzi zamawiającego na niniejsze pytania Wykonawcy. Obowiązkiem zamawiającego jest podjęcie wszelkich możliwych środków w celu wyeliminowania elementu niepewności co do treści dokumentacji postępowania poprzez maksymalnie jednoznaczne i wyczerpujące określenie swojego stanowiska w odpowiedzi na sygnalizowane mu przez wykonawcę wątpliwości, ale też podejmowanie działań w sposób przewidywalny (który nie będzie zaskakiwał wykonawców stanowiskiem nie dając im możliwości odpowiedniej reakcji)” – czytamy w zaktualizowanym ogłoszeniu. 

Zarząd Infrastruktury Sportowej zmienił termin składania ofert na 23 listopada na godzinę 9 i czas otwarcia na 23 listopada na godzinę 12. To nie pierwsze przesunięcie dla tego zadania.

Trzy zaproszone firmy

– W ostatnim czasie spotykaliśmy się w ramach negocjacji z przedstawicielami trzech firm. Omawialiśmy zakres prac, przedstawialiśmy stanowiska. Ponieważ są to pieniądze publiczne, poprosiliśmy o złożenie ofert. Ma to być potwierdzenie na piśmie tego, o czym rozmawialiśmy – mówił w poniedziałek w rozmowie z LoveKraków.pl Michał Sobolewski, rzecznik prasowy Zarządu Infrastruktury Sportowej.

Elewacja

Przypomnijmy, że prace na stadionie miejskim przy ulicy Reymonta, po zmniejszeniu zakresu, mają objąć remont elewacji, instalacji HVAC (wentylacja, klimatyzacja, ogrzewanie) oraz elektrycznych i teletechnicznych. Miasto, po astonomicznie wysokich ofertach (lub braku chętnych na wykonanie części prac) już po pierwszym przetargu zrezygnowało m.in. z wyposażenia obiektu w nowe krzesełka i telebimy. Mimo to nie udało się wyłonić wykonawcy i trzy postępowania zostały unieważnione. Urzędnicy chcą wydać nie więcej niż 89 mln zł (80 mln to dotacja z ministerstwa sportu przed przyszłorocznymi III Igrzyskami Europejskimi).

Stadion Wisły w 2023 roku będzie miejscem ceremonii otwarcia i zamknięcia igrzysk, które potrwają od 21 czerwca do 2 lipca. Przy Reymonta 20 w czasie imprezy odbędą się także spotkania rugby siedmioosobowego. Na przeprowadzenie prac nie ma więc wiele czasu, a pieniądze z dotacji ministerstwa sportu trzeba rozliczyć do maja. Modernizacja, jeżeli dojdzie do skutku, musi być tak prowadzona, by Wisła mogła tam rozgrywać wiosenne spotkania sezonu 2022/2023. Warto podkreślić, że prace nie są konieczne, by igrzyska doszły do skutku. Pieniądze od rządu są rodzajem prezentu dla Krakowa, że ten zgodził się organizować imprezę i przy okazji mógł podnieść jakość infrastruktury drogowej i sportowej.