Rower miejski wypożyczysz już za kilka miesięcy. Za miesiąc trzeba będzie zapłacić 29 zł

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wypożyczenie standardowego roweru na jeden miesiąc ma kosztować 29 zł, a elektrycznego z limitem 900 km na miesiąc – 79 zł. Radni z komisji infrastruktury zaakceptowali projekt cennika.

Jak mówił podczas posiedzenia komisji infrastruktury rady miasta Łukasz Franek, dyrektor Zarządu Transportu Publicznego, nowy system rowerów został przygotowany głównie dla użytkowników długoterminowych. Jednoślad będzie można wypożyczyć na minimum miesiąc. – Jest to pierwszy tego system w Polsce, ale z powodzeniem funkcjonujący w innych miastach. Na początku udostępnimy 500 klasycznych rowerów oraz 250 elektrycznych – stwierdził.

29 zł za standardowy rower 

Wysokość opłat teraz musi ustalić rada miasta. Zgodnie z projektem uchwały, wypożyczenie standardowego roweru na jeden miesiąc ma kosztować 29 zł, a elektrycznego z limitem 900 km na miesiąc – 79 zł. Takie ograniczenie dla większości użytkowników będzie niezauważalne, ale z kolei będzie barierą dla tych osób, które chciałyby wykorzystywać miejski rower komercyjnie, np. do dowozu jedzenia. Abonament miesięczny bez limitu kilometrów będzie znacznie droższy i wyniesie 499 zł. Co istotne, użytkownik w ramach abonamentu będzie miał zapewnione serwisowanie roweru.

Z cennika dowiadujemy się, że rower będzie można wypożyczyć maksymalnie na trzy miesiące. Za każdy z tych miesięcy będzie naliczana taka sama kwota. Ceny nie mogą być wyższe niż te przedstawione poniżej, możliwe są natomiast czasowe promocje.

– Kalkulacje wynikają z doświadczeń innych europejskich miast. Cena musi być atrakcyjna, ale nie możemy udostępniać rowerów za darmo. Jeśli od razu wypożyczą się wszystkie rowery to będzie można pomyśleć o podniesieniu ceny, ale zaznaczam, że nie chcemy na tym zarabiać – tłumaczył Franek.

Tylko trzy miesiące

Skąd ograniczenie do trzech miesięcy? Urzędnicy jasno dają do zrozumienia, że celem jest zwiększenie rotacji i zachęcenie kolejnych osób do tego, by na stałe przesiąść się na rower. – Dzięki wypożyczalni użytkownicy będą mieli możliwość przetestowania roweru w codziennym użytkowaniu. Później będą mogli ewentualnie inwestować w nabycie swojego roweru elektrycznego – stwierdził Łukasz Franek.

Uruchomienia systemu można spodziewać już w kwietniu, ale mowa na razie tylko o standardowych rowerach.