Rozmowa na dzień dobry. Gdzie szukać pracy w czasie epidemii?

fot. krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Magdalena Rudzińska, kierownik agencji pracy Adecco Kraków i ekspert od rynku lokalnego wyjaśnia, jak kształtuje się obecnie rynek pracy w mieście. W jakim sektorze występuje obecnie największe zapotrzebowanie na pracowników? Jak wygląda rozmowa rekrutacyjna przez Internet?

Łukasz Jeżak, LoveKraków.pl: Pracownicy są zwalniani, a ofert pracy jest mniej niż jeszcze kilka tygodni temu. W przypadku których branż zmniejszona liczba ofert pracy jest najbardziej zauważalna?

Magdalena Rudzińska, Adecco Kraków: Najbardziej dotknięte obecną sytuacją są firmy z branży HoReCa. Restauracje i hotele są zmuszone zmniejszać zatrudnienie, co szczególnie widoczne jest na rynku krakowskim obfitującym w tego rodzaju usługi. Sieci retailowe, jak np. fashion, przenoszą swoją działalność do sieci, tym samym pracownicy punktów stacjonarnych mają ograniczone etaty lub całkowicie je tracą. Firmy z branży stalowej są zmuszone zwalniać pracowników, ponieważ znacznie spadł popyt na produkty stalowe, spadł też poziom zamówień w firmach z branży kosmetycznej, jak również w punktach związanych z branżą beauty.

Jakich ofert pracy natomiast przybywa, jaką profesję cenią sobie teraz pracodawcy?

Zwiększone zapotrzebowanie obserwujemy w branży spożywczej i logistyce, przede wszystkim kurierzy i dostawcy są poszukiwani. Firmy e-commerce w obszarze prac magazynowych czy firmy produkcyjne z branży okołomedycznej też zwiększają zapotrzebowanie na pracowników.

Mamy obecnie nieco mniej ofert pracy – jednak stale poszukujemy osób do prac magazynowych oraz pracowników produkcji. Z drugiej strony mamy również oferty pracy dla osób pracujących w centrach usług wspólnych (SSC) ze znajomością języków obcych.

Wielu pracowników już straciło pracę, czy w związku z tym zauważyliście wzmożony kontakt ze strony nowych kandydatów na pracowników?

Tak, zauważamy spore zainteresowanie kandydatów, którzy chętnie i często przeglądają nasze aktualne oferty. To, co wyraźnie się zmieniło w ostatnich dniach to również duża proaktywność kandydatów, którzy dopytują o szczegóły, kontaktują się z nami coraz częściej również za pośrednictwem social media – dotyczy to przede wszystkim osób z grupy tzw. blue collar, czyli specjalistów niższego szczebla i pracowników produkcyjnych. Zgodnie z naszą nową strategią w naszej bazie mamy także wiele ofert skierowanych do menedżerów średniego i wyższego szczebla, na które osoby z doświadczeniem odpowiadają i wysyłają swoje aplikacje.

Obserwujemy też, że kandydaci liczniej niż jeszcze trzy tygodnie temu aplikują na oferty pracy, deklarują też większą dyspozycyjność.

Czy wszystkie rozmowy rekrutacyjne są dzisiaj prowadzone przez Internet? Jak wygląda taka zdalna rekrutacja?

Na ten moment wszystkie rozmowy są prowadzone zdalnie. Jesteśmy w stanie profesjonalnie i efektywnie przeprowadzić proces rekrutacji za pomocą nowoczesnych narzędzi na każdym z etapów. Dostępne w Adecco profesjonalne rozwiązania video rekrutacji wychodzą dużo dalej niż powszechnie dostępne komunikatory, jak np. Skype. Umożliwiają przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej prowadzonej „live” przez rekrutera, ale również z opcją odtwarzania wyselekcjonowanych wcześniej pytań oraz nagrywaną odpowiedzią kandydata.

Otwiera on po prostu otrzymany wcześniej link na dowolnym urządzeniu z dostępem do internetu oraz kamerą. Nie ma konieczności ustalania terminu spotkania, kandydat odpowiada na pytania w dowolnym miejscu i czasie. Do wywiadu można dodać pytania testowe, dowolne zadania czy też pytania oceniające dopasowanie kandydata do danego stanowiska. Mogą to być na przykład konkretne uprawnienia, znajomość języków obcych, czy ukończone kursy i szkolenia. To z kolei pozwala automatycznie przenieść kandydata na kolejny etap rekrutacji.