Rozpoczęła się budowa drogi do Cogiteonu [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wykonawca nowej drogi do powstającego w Czyżynach Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon rozpoczął dziś prace w terenie.

W maju Zarząd Dróg Miasta Krakowa wybrał wykonawcę budowy nowego układu drogowego. Ma się tym zająć konsorcjum firm ZUE i Energopol, za ok. 22,8 mln zł. Miasto finansuje tę inwestycję w połowie, resztę dokłada samorząd wojewódzki, który buduje centrum nauki.

Dyskusje o przebiegu

Dojazd do Cogiteonu ma być zapewniony od strony ul. Stella-Sawickiego, co spotykało się z silną krytyką części mieszkańców. Dyskusje trwały niemal do ostatniego momentu: jeszcze pod koniec czerwca na sesji rady miasta przeciwnicy inwestycji w wersji proponowanej przez miasto próbowali przekonać radnych do poparcia obywatelskiego projektu uchwały w sprawie zmiany planów i poprowadzenia dojazdu od strony al. Bora-Komorowskiego. Nie uzyskali jednak wystarczającego poparcia.

Miasto broni projektu w tym kształcie, podkreślając fakt, że droga obsłuży nie tylko sam Cogiteon, ale też i okoliczne tereny, w tym przede wszystkim rejon ul. Życzkowskiego, gdzie możliwe stanie się skierowanie linii autobusowej. Na mapie przygotowanej przez urzędników wygląda to tak:

Prace startują

Prace w terenie właśnie wystartowały. W pierwszym etapie będą prowadzone głównie po północnej stronie pasa startowego, pomiędzy Cogiteonem a parkingiem przy klubie Kwadrat. Budowa rozpocznie się od przełożenia kolidujących sieci podziemnych. Drugim etapem ma być docelowe rozwiązanie, a więc połączenie zarówno z ul. Stella-Sawickiego, jak i z ul. Życzkowskiego.

960 metrów

W ramach inwestycji powstanie nowa jezdnia o długości 960 m i szerokości 6,5 m, wraz z chodnikami, drogami dla rowerów oraz przystankami dla komunikacji miejskiej. – Jezdnia od ul. Stelli-Sawickiego pobiegnie w śladzie ul. Życzkowskiego, mniej więcej po ok. 180 m skręci w prawo, w kierunku klubu Kwadrat, tam minie pas startowy od wschodniej strony i już za nim skręci w lewo w kierunku Cogiteonu, w tym miejscu pobiegnie równolegle do pasa startowego, od północnej strony. W miejscu, w którym droga będzie przebiegała na wysokości pasa startowego, będzie nawiązywała do jego obecnego wyglądu – zapowiada ZDMK w komunikacie.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny