Rozpocznie się przebudowa węzła autostradowego A4 [Tylko na LoveKraków.pl]

Południowa obwodnica Krakowa fot. GDDKiA

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisze dziś program inwestycyjny dla rozbudowy węzła A4 Kraków Południe, popularnie nazywanego „zakopiańskim”. W poniedziałek GDDKiA ogłasza przetarg na rozbudowę autostrady A4 – dowiedział się portal LoveKraków.pl.

W poniedziałek 5 października 2020 r. ruszy przetarg na zaprojektowanie i budowę dodatkowego pasa ruchu na jezdni prawej (kierunek Katowice – Rzeszów) autostrady A4, od węzła Kraków Południe do wiaduktu nad ul. Kąpielową. Zadaniem wykonawcy będzie zaprojektowanie i wykonanie dodatkowego pasa ruchu na jezdni autostrady A4 od węzła Kraków Południe do wiaduktu nad ul. Kąpielową.

Za tym wiaduktem jezdnia w kierunku Rzeszowa ma po trzy pasy ruchu. Przebudować trzeba też łącznicę z węzła Kraków Południe od strony Zakopanego w kierunku Rzeszowa, wybudować ekrany akustyczne i drogę serwisową, która docelowo będzie drogą gminną (ul. Dzikiej Róży).

Rozbudowa węzła 

Szykuje się również kolejna inwestycja w tym rejonie. Węzeł Kraków Południe rozprowadza ruch pomiędzy południową autostradową obwodnicą Krakowa a „zakopianką” i ulicą Zakopiańską. W godzinach szczytów komunikacyjnych, jeden z pasów autostrady na obu jezdniach jest zablokowany przez pojazdy oczekujące do skrętu na „zakopiankę”. Zatłoczona jest także ul. Zakopiańska, na której koncentruje się ruch z centrum miasta.

W ramach rozbudowy węzła uwzględnione zostały przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad: budowa estakady, ronda na skrzyżowaniu ulic Poronińskiej i Taklińskiego z ul. Zakopiańską, podziemnego przejścia dla pieszych czy murów oporowych.

Udział finansowy w przedsięwzięciu zadeklarowały władze Krakowa (wezmą na siebie koszty odszkodowań oraz finansowania części robót drogowych). A pozostałą część sfinansuje budżet państwa.

Przebudowa „zakopianki”

Przypomnijmy, że od granicy Krakowa na południe trwa już opracowanie studium dla rozbudowy „zakopianki” w Libertowie. Do zakresu etapu dokumentacyjnego należy tu także uzyskanie decyzji środowiskowej i przygotowanie koncepcji programowej. Powstanie dwupoziomowy węzeł i bezkolizyjne przejście dla pieszych. Ogłoszenie przetargu w systemie „projektuj i buduj” planowane jest pod koniec 2021 roku, a zakończenie budowy w 2025 roku.

Prace przygotowawcze w przypadku rozbudowy węzła A4 Kraków Południe zaplanowane są na lata 2020 – 2024, a realizacja robót na lata 2025 – 2026.