Rusza budowa trzeciego pasa na A4. Od poniedziałku pierwsze utrudnienia

fot. Materiały prasowe

Od poniedziałku zostaną wprowadzone pierwsze zmiany w ruchu związane z dobudową trzeciego pasa na fragmencie autostrady A4. Na razie będą one dotyczyć ulicy Dzikiej Róży, przebiegającej wzdłuż autostrady.

Prace obejmą stosunkowo krótki, bo 900-metrowy, ale jednak istotny dla funkcjonowania obwodnicy Krakowa odcinek. Trzeci pas powstanie na jezdni w stronę Rzeszowa, od węzła Kraków Południe do wiaduktu w ciągu ulicy Kąpielowej.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiedziała, że w poniedziałek 20 czerwca o godz. 7.00. wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu polegająca na zamknięciu ul. Dzikiej Róży. Pozostanie możliwość przejazdu dla pojazdów budowy i dojazdu do posesji przy ul. Dzikiej Róży. Dla pozostałych pojazdów wprowadzony będzie objazd do ul. Kąpielowej przez ulicę Zakopiańską i Poronińską.

Po zamknięciu ulicy zostanie ona rozebrana i powstanie w nowym śladzie. Będzie przesunięta o ok. 10 metrów w kierunku Wilgi w stosunku do obecnej lokalizacji.

Zakres inwestycji

Dodatkowy pas ruchu na jezdni autostrady A4 o długości 900 m dobudowany zostanie od węzła Kraków Południe w kierunku węzła Kraków Łagiewniki – do miejsca, w którym już istnieje trzeci pas.

Przebudowana zostanie fragment łącznicy z węzła Kraków Południe od strony Zakopanego w kierunku Rzeszowa, wybudowane też zostaną ekrany akustyczne i opisana wyżej ul. Dzikiej Róży, która z punktu widzenia GDDKiA jest drogą serwisową.

Wykonana będzie również przebudowa sieci: teletechnicznej, energetycznej, wodociągowej, kanalizacji deszczowej i oświetlenia drogowego.

Poprawa płynności ruchu i bezpieczeństwa

Odcinek, na którym zostanie dobudowany trzeci pas ruchu, stanowi fragment obwodnicy Krakowa, z bardzo dużym natężeniem ruchu samochodowego. Według pomiarów wykonywanych w ramach Generalnego Pomiaru Ruchu 2020/2021 przejeżdżało tym odcinkiem prawie 85 tys. pojazdów na dobę czyli o 60% więcej niż w 2015 r.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Swoszowice

Aktualności

Pokaż więcej