Weekend pełen atrakcji: Noc Tańca, Jarmark Świętojański i teatralne nowości

fot. Dorota Grzegorczyk/LoveKraków.pl

Darmowe pokazy taneczne na Rynku Podgórskim i w Dworku Białoprądnickim, Jarmark Świętojański, przywitanie lata pod kopcem Wandy, nowe wystawy i premiery w teatrach. W ten weekend będzie się działo!

Piknik pod Galerią Krakowską

Centrum Innowacji Erasmus+ InnHUB Kraków wspólnie z Uniwersytetem Ekonomicznym zapraszają na rodzinny piknik, który odbędzie się w sobotę na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Będzie to wyjątkowa okazja do wspaniałej zabawy z technologią w Mobilnym Centrum Edukacyjnym, spędzenia wolnego czasu w gronie rodzinnym oraz zapoznania się z ofertą Programu Erasmus+. W programie kreatywne warsztaty, koncerty, malowanie twarzy oraz gry i zabawy dla najmłodszych. Start o godz. 10:00.

Jarmark Świętojański

W dniach 16-26 czerwca na Bulwar Czerwieński wraca Jarmark Świętojański, nawiązujący do wielowiekowych ludycznych obrzędów świętowania momentu przesilenia letniego. To kilkudniowa rekonstrukcja średniowiecznego kiermaszu z jego rzemiosłem, zwyczajami, obrzędami, tańcami i ludowymi zabawami.

Organizatorem wydarzenia w 2022 roku jest IMAGO Centrum Sztuki Ludowej Sp. z o.o. Kraków. Więcej szczegółów tutaj.

Charytatywny piknik rodzinny

19 czerwca w ogrodzie przy kościele św. Krzyża w Krakowie odbędzie się rodzinny piknik charytatywny organizowany przez fundację HCPT Polska. W programie animacje dla dzieci i zabawy rodzinne, warsztaty taneczne, cyrkowe, kiermasz rękodzieła, ciast, książek, loteria fantowa, występy zaprzyjaźnionych zespołów oraz wokalistów ze Staromiejskiego Centrum Kultury.

Dochód z pikniku przeznaczony zostanie na wyjazd podopiecznych Fundacji do Lourdes. Start o godz. 13:00.

Strawa pod kopcem Wandy

W niedzielę przestrzeń wokół kopca Wandy zamieni się w średniowieczną wioskę, a krakowianie będą mogli poznać słowiańskie zwyczaje i legendy. W godz. 18:00–22:00 odbędzie się wydarzenie plenerowe inspirowane Nocą Kupały.

To słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca. W trakcie tej najkrótszej nocy w roku odprawiano wiele rytuałów. Z częścią z nich krakowianie oraz turyści będą mogli się zapoznać podczas wydarzenia „Strawa pod Kopcem Wandy”. Przywitanie lata rozpocznie się od warsztatów plecenia wianków, które poprowadzi Elżbieta Urbańska-Kłapa. Uczestnicy będą mogli także wysłuchać prelekcji o symbolice słowiańskiego święta oraz zobaczyć, jak tworzy się lalki szczęścia.

Wydarzenie zwieńczy symboliczne rozpalenie ogniska, a Grupa Dziejawa – Żywe Muzeum Słowiańszczyzny zadba o to, by przestrzeń wokół kopca zamieniła się w średniowieczną wioskę.

Atrakcje w Lesie Wolskim

Trwają XXIV Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. W ramach wydarzenia uczestnicy mogą zobaczyć miejsca, w których kultura w wyjątkowy sposób przenika się z naturą. Jednym z nich jest Las Wolski, nazywany krakowskimi płucami. 18 czerwca w Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” na przybyłych czekać będzie wiele atrakcji.

W programie:
 • Premiera i pokazy filmu „Slow Las” (11:00, 13:00, 15:00)
 • Oprowadzanie po dawnym Pawilonie Okocimskim z gospodarzem historykiem sztuki Piotrem Cypryańskim (10:00, 12:00, 14:00, 16:00)
 • „Las pełen modernizmu”– spacer z architektem i historykiem sztuki Michałem Wiśniewskim (11:45, 15:45)
 • „Przyroda najlepszym architektem” – warsztaty dla dzieci powyżej piątego roku życia z edukatorami z Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” (13:00-15:00)
 • „Mech Cafe w plenerze” – stoisko degustacyjne oraz inspiracje i opowieści płynące z natury (11:00-15:00)

Piknik w Niepołomicach

Fundacja Dzieciom Kolorowy Most zaprasza na rodzinno-integracyjny piknik, który odbędzie się 18 czerwca w Parku Miejskim w Niepołomicach. Wydarzenie pod hasłem „Kolorowe hocki-klocki” ma na celu integrację dzieci zdrowych i niepełnosprawnych podczas wspólnie spędzanego czasu.

Organizatorzy przygotowali dla najmłodszych wiele atrakcji. W programie m.in. cogodzinne rozbijanie piniaty pełnej cukierków, malowanie buziek, modelowanie baloników, puszczanie baniek XXL, zabawy z chustą i tunelem animacyjnym, wata cukrowa, występ grup tanecznych ze Szkoły Tańca Akademia Ruchu. Start o godz. 14:00.

Dni Gminy Zabierzów

Viki Gabor, Video, Stachursky, Varius Manx & Kasia Stankiewicz to gwiazdy, które zaprezentują się w sobotę podczas tegorocznych Dni Gminy Zabierzów. W niedzielę zaś uczestnicy będą mogli zobaczyć występy artystyczne dzieci i młodzieży oraz zespołów działających przy Centrum Kultury – Gminna Orkiestra Dęta i grupa teatralna Kurdesz.

Tego dnia zostanie otwarta wystawa „Ziemia zabierzowska – podróże z historią”. Pojawi się także wyjątkowy gość – pająk Paj, bohater książki Michała Gołębia „Mów mi Paj”. W programie również warsztaty, konkursy oraz zlot food trucków. Więcej informacji tutaj.

Roztańczona noc w Krakowie

18 czerwca w godzinach popołudniowych rozpocznie się Noc Tańca. Na dwóch scenach plenerowych (Rynek Podgórski i Dworek Białoprądnicki) publiczność będzie mogła podziwiać tańce hiszpańskie, węgierskie, greckie, ukraińskie, afrykańskie czy indyjskie.

Nie zabraknie też pokazów w stylu barokowym. O godz. 19:00 na scenie Dworku Białoprądnickiego wystąpi Balet Cracovia Danza, który pokaże spektakl „Balet o kawie”. Taniec nowoczesny zaprezentuje natomiast FunkyFree Dance Studio. Publiczność będzie mogła zobaczyć efektowne style takie jak hip hop, street dance show, jazz, modern w wykonaniu dzieci i młodzieży. Start o godz. 15:00 na Rynku Podgórskim.

W programie tegorocznej edycji Nocy Tańca znalazły się również warsztaty, spektakle, eksperymenty taneczne i potańcówki. Więcej informacji na stronie krakowskienoce.pl

Teatr ognia, plecenie wianków, gra terenowa

Muzeum Narodowe zaprasza na weekendowe wydarzenia związane z obchodami Nocy Kupały, Sobótek oraz Nocy Świętojańskiej.

– W MNK z wyprzedzeniem przypominamy o tych niezwykłych świętach i związanych z nimi zwyczajach. Patronuje nam wciąż goszczący w Gmachu Głównym Jacek Malczewski – artysta, który w swojej twórczości chętnie sięgał do tradycji słowiańskich, przywoływał postaci rusałek, dziwożon i boginek, malował bujną, letnią roślinność – informuje Muzeum Narodowe.

Harmonogram wydarzeń – sobota:
 • W poszukiwaniu kwiatu paproci. Gra międzyoddziałowa (14:00–18:00)
 • Na styku magii i nauki – tajemnica kwiatu paproci, rośliny magiczne i nie tylko (16:00–19:00)
 • Wianki na Malczewianki (18:00–20:30)
 • Sitodruk z Tytanią (18:00–20:30)
 • Koncert zespołu Swada (20:30)
 • Fireshow (teatr ognia) (22:15)
Niedziela:
 • Fantastyczne stworzenia i jak je znaleźć w muzeum – warsztaty dla rodzin z dziećmi (10:00–13:00)
 • Śladami mitycznych stworów – oprowadzanie po wystawie „Jacek Malczewski romantyczny” (15:00-16:30 i 17:00-18:30)

Pieśń o blasku wody

Krakowska Opera Kameralna zachęca do wysłuchania poematu muzycznego „Pieśń o blasku wody”, łączącego poezję Karola Wojtyły z muzyką Johanna Sebastiana Bacha. Koncert odbędzie się w sobotę o godz. 19:00 w kościele św. Brata Alberta. Wstęp wolny.

Na scenariusz muzycznego widowiska złożyły się: kantaty Jana Sebastiana Bacha (fragmenty), młodzieńczy poemat Karola Wojtyły „Pieśń o blasku wody” oraz fragmenty Biblii w tłumaczeniu księdza Jakuba Wujka. Utwór poetycki Karola Wojtyły otwiera cytat pochodzący z Ewangelii św. Jana i nawiązujący do rozmowy Jezusa z Samarytanką przy studni.

Dzień otwarty MuFo Józefitów

Muzeum Fotografii obchodzi 35-lecie swojego istnienia. Z tej okazji 19 czerwca od godz. 10:00 do 18:00 w budynku przy ul. Józefitów odbędzie się kolejny dzień otwarty instytucji. W programie cogodzinne oprowadzania oraz warsztaty dla dzieci „Muzealny minecraft” i „Domowe archiwa, muzealne pamiątki”.

– Tu na własne oczy można przekonać się, co kryje się za drzwiami, których zwykle zamyka się przed zwiedzającymi, dowiedzieć się, jak decydujemy o tym, które prace znajdą się w kolekcji Muzeum i jak dbamy o delikatne fotografie sprzed ponad stu lat! – przekonują organizatorzy.

Wstęp za symboliczną złotówkę.

Wielka Brytania w obiektywie

Od 16 czerwca zwiedzający mogą oglądać nową wystawę w Muzeum Fotografii przy ul. Rakowickiej. „Zobacz: Brytania. Brytyjska fotografia dokumentalna od lat 60. XX wieku” prezentuje 200 zdjęć stworzonych przez 39 artystów.

To historia wyspy widziana przez obiektywy najlepszych dokumentalistów, takich jak David Hurn, Martin Parr, John Davies czy Anna Fox. Ukazali oni brytyjską rzeczywistość, kiedy zamykały się kopalnie, krajem rządziła Margaret Thatcher, rosła konsumpcja dóbr, a społeczeństwo dzieliło się na różne obozy.

– Gdy 3 lata temu zacząłem pracować nad tą wystawą, zależało mi, aby była ona jak najbardziej w duchu demokracji. Pokazujemy więc nie tylko dzieła znanych na całym świecie fotografów. Mamy też nowe nazwiska albo te, które kiedyś święciły triumfy, a w latach 80. czy 90. popadły w zapomnienie – mówi Ralph Goertz, kurator i pomysłodawca wystawy.

Dzień otwarty w Willi Decjusza

W najbliższą niedzielę z okazji Międzynarodowego Dnia Uchodźców odbędzie się także dzień otwarty w Willi Decjusza. Organizatorzy zaplanowali m.in. nową ścieżkę zwiedzania z przewodnikiem w języku polskim i ukraińskim. Uczestnicy będą mogli także testować interaktywne narzędzia do poznawania nawzajem swoich kultur i historii oraz uczestniczyć w akcji wspólnego malowania.

Dzień otwarty rozpocznie się o godz. 13:00, a zakończy o 18:00. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Dzieła światowych awangardzistów

„Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich” to blisko 60 prac sygnowanych ponad 20 nazwiskami najsłynniejszych artystów XX i XXI wieku. Znajdujące się na wystawie dzieła Picassa, Lichtensteina, Banksy’ego, Warhola, Chagalla, Salvadora Dali czy Le Corbusiera w oryginalny sposób odnoszą się do malarstwa Józefa Czapskiego – patrona Pawilonu.

– Połączenie nowoczesności z tradycją, połączenie historii z dzisiejszymi czasami jest dla mnie bardzo istotne. Myślę, że ta wystawa, która jest częścią kolekcji książąt Lubomirskich, łączy właśnie dawne czasy moich przodków ze współczesnością – mówi właściciel kolekcji Jan Lubomirski-Lanckoroński.

Ekspozycja czynna od 10 czerwca do 16 października w Pawilonie Józefa Czapskiego.

Historie dworów szlacheckich w Muzeum Podgórza

Od 17 czerwca do 15 lutego 2023 roku w Muzeum Podgórza można oglądać nową wystawę pt. „Stał dwór szlachecki”. Celem ekspozycji jest przybliżenie mieszkańcom Krakowa losów czterech majątków szlacheckich i ich właścicieli.

– Chcemy opowiedzieć o historii czterech dworów na prawym brzegu Wisły: Wola Duchacka, Bieżanów, Prokocim i Piaski Wielkie. (…) Wszystkie te dwory schowane są w dzielnicach, które nazywamy „sypialniami Krakowa”. Są one trochę anonimowe – mówi Melania Tutak, kuratorka wystawy.

Dwory, których historia została przedstawiona na ekspozycji, wciąż istnieją i pełnią różne funkcje. Pałac w Prokocimu jest siedzibą zakonu, natomiast dwór w Bieżanowie stanowi placówkę kultury. W przypadku Woli Duchackiej jeden budynek to publiczne przedszkole, a drugi niestety popada w ruinę. Z kolei dwór w Piaskach Wielkich jest własnością prywatną.

Świadectwa ocalałych w Starej Synagodze

Fotograficzna wystawa dr Martina Korčoka pod nazwą „Świadectwa Ocalałych” dedykowana jest tym, którzy przeżyli Holokaust. Ukazuje osoby i miejsca związane z tragicznymi wydarzeniami II wojny światowej. Przybliża tych, którzy przeżyli i dali świadectwo o wydarzeniach historycznych. Każde ujęcie zawiera cytat lub opinię, które pokazują bezsensowność wojny i zabijania.

Wystawę można zwiedzać od 17 czerwca do 31 sierpnia w Starej Synagodze.

Premiera w Starym Teatrze

Na afiszu Starego Teatru pojawił się nowy tytuł. „Wymazywanie” to spektakl o mechanizmach pamięci, rozpamiętywaniu, wspominaniu i odpominaniu oparty na słynnej powieści Thomasa Bernharda. Dzieło austriackiego pisarza jest serią monologów Franza Murau, który snuje przemyślenia w kontekście śmierci swoich rodziców i brata.

W spektaklu „Wymazywanie” reż. Klaudii Hartung-Wójciak struktura ta zostaje rozbita.

– Chcieliśmy dać głos także tym osobom, które zostały opisane na łamach powieści. Zainteresowała nas przede wszystkim perspektywa kobiet, matki i sióstr. Zaczęliśmy się zastanawiać, jak przechwycenie narracji przez te postaci i wyjście z pewnego obrazu, w którym zostały unieruchomione, może zadziałać na ich emancypację i powiedzieć nam o mechanizmach pamięci – mówi Iga Gańczarczyk, odpowiedzialna za dramaturgię.

Premiera „Wymazywania” już 18 czerwca na Scenie Kameralnej Starego Teatru. Spektakl będzie można zobaczyć również 19, 21 i 22 czerwca.

Nowa propozycja Teatru Bagatela

Teatr Bagatela zaprasza na nowy spektakl pt. „Pijacy”. Adam W. Baron, reżyserując sztukę, sięgnął nie tylko po klasyczny tekst Franciszka Bohomolca, ale także po teksty literackich znawców przedmiotu alkoholowego, czyli Jerzego Pilcha i Wieniedikta Jerofiejewa.

Choć od oświecenia minęło sporo czasu, w polskiej obyczajowości niewiele się zmieniło, a niektóre zjawiska zaobserwowane w XVIII wieku przez Bohomolca wciąż są aktualne.

– To spektakl lustro, w którym wszyscy będziemy mogli się przejrzeć. Problem picia jest tak ogromny, że chyba sobie nawet nie zdajemy sprawy, bo w tym uczestniczymy. Alkohol jest naszym dobrem narodowym. Nawet jeżeli udajemy, że mamy jakiś poziom, że jesteśmy inteligentami, to pod wpływem alkoholu zaczynamy się staczać i sądzę, że nasze postaci to pokazują – mówi Alina Kamińska, jedna z bohaterek spektaklu „Pijacy”.

Premiera „Pijaków” 18 czerwca na Dużej Scenie. Spektakl zostanie zaprezentowany również w dniach 19, 21, 22 i 23 czerwca.