Rusza rekrutacja na UJ. Uczelnia zachęca do szczepień i przyjazdu do Krakowa

2018 rok fot. Krzysztof Kalinowski

W południe 1 czerwca ruszyła rekrutacja na Uniwersytet Jagielloński. Kandydaci będą mieć do wyboru 270 kierunków. Władze uczelni przygotowują się do nowego roku akademickiego i przekonują, że chcą, aby studenci byli obecni w Krakowie.

Czas, start

Teraz kandydaci na studentów UJ mogą założyć konto i uzupełnić je podstawowymi danymi oraz zadeklarować chęć uczęszczania na konkretny kierunek. Ważne jest również to, aby uiścić opłatę rekrutacyjną (85 – 100 zł w zależności od kierunku).

Na absolwentów szkół średnich czekać będzie blisko 10 tys. miejsc. Studenci, którzy będą chcieli kontynuować naukę na studiach II stopnia będą mieli do dyspozycji nieco ponad 7 tys. miejsc.

Rekrutacja zakończy się 8 lipca, a 16 zostaną opublikowane wyniki. Jeśli zostaną wolne miejsca, druga tura rozpocznie się we wrześniu, a studenci dowiedzą się, czy dostali się 17 dnia tego miesiąca.

Cztery nowe kierunki

Kamil Gajęcki z Sekcji Organizacji Rekrutacji poinformował, że w tym roku uczelnia przygotowała cztery nowe kierunki. Trzy z nich dotyczą studiów pierwszego stopnia.

Pierwszy to propozycja wydziału filologicznego – język ukraiński w biznesie i turystyce z elementami języka rosyjskiego. Na ten kierunek zarezerwowanych zostało 25 miejsc. Studenci będą uczyć się nie tylko języków, ale również historii czy kultury. Gajęcki podkreśla jednak, że nauka będzie ukierunkowana na szeroko pojęty biznes.

Druga propozycja to kierunek związany z regionem karpackim. Osoby, które się na niego dostaną, będą studiowały trzy języki (słowacki, ukraiński i rumuński bądź łemkowski do wyboru).

Kolejna propozycja to zarządzanie polityką społeczną. – Studia te mają przygotować specjalistów do zarządzania polityką społeczną. Łączy on aspekt praktyczny z teorią w sektorze publicznym – stwierdza Kamil Gajęcki. UJ przygotował 90 miejsc na tym kierunku.

35 miejsc będzie czekało na kierunku international relations and public diplomacy. Studia te mają przygotować ekspertów od stosunków międzynarodowym i dyplomacji. Władze uczelni nie ukrywają, że jest on stworzony z myślą o studentach zagranicznych, bo będzie prowadzony w języku angielskim.

Szczepienia i rok akademicki

Prorektor ds. dydaktyki prof. Armen Edigarian, podkreślił, że UJ w odróżnieniu od zeszłego roku, będzie nastawiony na nauczanie stacjonarne. – Chcemy, aby przyszli studenci przebywali w Krakowie. Oznacza to, że część nauki będzie prowadzona stacjonarnie, a część zdalnie, ale mimo wszystko zależy nam, by w październiku studenci wrócili – powiedział.  Do 10 września dziekani mają przesłać do rektora szczegółowe informacje na temat harmonogramu zajęć. Wszystko jednak zostanie dopasowane do sytuacji związanej z pandemią.

Piotr Szumliński Dyrektor Centrum Wsparcia Dydaktyki UJ dodaje, że informacje dotyczące organizacji roku akademickiego będą podawane na bieżąco. Wiadomo jednak, że nie będzie ograniczeń w funkcjonowaniu domów studenckich. Przynajmniej ze strony uczelni. – Będziemy funkcjonować zgodnie z przepisami zewnętrznymi – stwierdza Szumliński.

Jeśli chodzi o szczepienia, rzecznik prasowy UJ Adrian Ochalik poinformował, że dla studentów i doktorantów zarezerwowane zostało ponad 4 tys. dawek szczepionki firmy Pfizer. – Na dziś zapisało się 329 studentów. Zobaczymy jakie będzie zainteresowanie w kolejne dni – mówi Ochalik.

Prorektor Armen Edigarian zapewnił, że nie będzie żadnych konsekwencji dla osób, które nie chcą się zaszczepić. – Jako uczelnia promujemy i zachęcamy do szczepień, bo to normalizuje prace, ale nie chcemy żadnych siłowych rozwiązań – stwierdził. Prof. Edigarian dodał, że UJ myli raczej o jakiegoś rodzaju bonusach dla zaszczepionych.

comments powered by Disqus