Rząd wprowadza kolejne obostrzenia [RELACJA]

Dziś po godzinie 11 premier Mateusz Morawiecki ma ogłosić kolejne obostrzenia w walce z epidemią koronawirusa. Czy restaurację mogą być otwarte? Co z siłowniami i basenami? Jak od poniedziałku będą uczyć się dzieci i młodzież?

Relacja odświeża się automatycnie co 60 sekund.
12:27
11:46

Prof. Andrzej Horban, przewodniczący grupy rządowych doradców ds. epidemiologicznych: Nie przeprowadzamy badań, ile osób zostało zakażonych na jednej czy drugiej imprezie. Za zamknięciem gastronomi przemawiają dane, które mamy po weselach.

11:42

Premier Mateusz Morawiecki o odszkodowaniach i rekompensatach: W bardzo krótkim czasie zaprezentujemy program wsparcia dla tych branż.

11:40

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że ewentualna decyzja o zamknięciu cmentarzy będzie podjęta dopiero w przyszłym tygodniu. – Najważniejsze, aby nie było zgromadzenia wielkiej liczby osób w jednym miejscu. Gorąco apelujemy, aby 1 listopada zostali w domach, bo duże skupiska ludzi mogą doprowadzić do dużego przyrostu zakażeń.

11:37

Marlena Maląg, minister rodziny: Każdy, kto chce pomoc seniorom, może się zgłosić poprzez stronę wspierajseniora.pl

11:35

Marlena Maląg, minister rodziny: Na wsparcie dla seniorów zabezpieczyliśmy 100 milionów złotych.

11:34

Marlena Maląg, minister rodziny: Szczególnie narażeni są nasi seniorzy. W ramach Korpusu Wsparcia Seniorów uruchamiamy infolinie, na którą mogą zadzwonić w szczególności osoby powyżej 70 roku życia.

11:30

Prof. Andrzej Horban, przewodniczący grupy rządowych doradców ds. epidemiologicznych: To nie są restrykcję, tylko środki zapobiegawcze, ochronne, ratujące ludzkie życie. Jedynie, co możemy zrobić to zapobiegać transmisji.

11:29

Prof. Andrzej Horban, przewodniczący grupy rządowych doradców ds. epidemiologicznych: Jeśli jest jakaś choroba, to najlepiej mieć na nią lekarstwo. Niestety tego lekarstwa nie mamy.

11:28

Minister zdrowia Adam Niedzielski: Mam nadzieję, że przyszły tydzień ta nam podstawy do większego optymizmu.

11:27

Minister zdrowia Adam Niedzielski: Najbardziej skutecznym narzędziem walki z epidemią jest nasza codzienna postawa. Bardzo się cieszę, że ten standard noszenia maseczek jest wykonywany również przez osoby, które wcześniej kontestowały ten obowiązek.

11:26

Minister zdrowia Adam Niedzielski: Teraz najważniejszym zadaniem jest zmniejszenie tempa rozwoju pandemii. Musimy wszystko zrobić, aby spowolnić rozwój i przejść przynajmniej do trendu liniowego. Efekt obostrzeń odczuwa się po ok. 2 tygodniach. Jeśli udałoby się osiągnąć scenariusz wzrostu liniowego, to pozwoli nam się utrzymać na poziomie ok. 15 tys. nowych przypadków.

11:23
11:22

Minister zdrowia Adam Niedzielski: Przed nami krytyczny tydzień, bo okaże się czy będziemy mieli do czynienia ze wzrostem wykładniczym. Spełniają się czarne scenariusze.

11:21
11:20
11:18
- Seniorzy, zostańcie proszę w domach - apelował premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że rząd zamyka teraz sanatoria.
11:17

Wprowadzony zakaz spotkań powyżej pięciu osób. – Były to źródła i ogniska zakażeń – dodał.

11:14

Nie będzie można spożywać posiłków w lokalach gastronomicznych. – Lokale będą zamknięte na razie na dwa tygodnie – powiedział premier.

11:14

Dzieci w godzinach od 8 do 16 nie mogą sami przebywać w przestrzeni publicznej, tylko pod opieką osoby dorosłej.

11:13

11:12

Premier Mateusz Morawiecki: Wszystkie te obostrzenia, o których powiem były konsultowane z zespołem epidemiologów. Cała Polska od jutra staje się strefą czerwoną.

11:09

Premier Mateusz Morawiecki: Liczba zajętych łóżek przekroczyła 10 tysięcy, a mamy dostępnych 18 tysięcy. Bardzo nas niepokoi tempo zakażeń.

11:09

Premier Mateusz Morawiecki: Niestety sytuacja jest niedobra i dynamiczna, a dziś nastąpił duży wzrost liczby zakażonych. Nasze działania muszą być bardzo zdecydowane.

11:02

Konferencja premiera miała rozpocząć się o godzinie 11. 

10:33

W Małopolsce potwierdzono zakażenie koronawirusem u kolejnych 1558 osób, z Krakowa (612 osób), powiatu krakowskiego (111 osób), wadowickiego (74 osoby), tarnowskiego (69 osób), limanowskiego (64 osoby), suskiego (59 osób), nowosądeckiego i nowotarskiego (po 57 osób), powiatów: chrzanowskiego, myślenickiego i wielickiego (po 48 osób), bocheńskiego (46 osób), Tarnowa (44 osoby), Nowego Sącza i powiatu oświęcimskiego (po 36 osób), powiatu olkuskiego (34 osoby), miechowskiego (26 osób), brzeskiego (24 osoby), tatrzańskiego (18 osób), dąbrowskiego (17 osób), gorlickiego (16 osób) oraz proszowickiego (14 osób). Aktualnie 66 osób jest hospitalizowanych, pozostałe przebywają w izolacji.

10:24

Kancelaria Premiera oficjalnie poinformowała, że o godzinie 11 rozpocznie się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz przewodniczącego grupy rządowych doradców epidemiologicznych prof. Andrzeja Horbana.

10:20

W czwartek zajętych było w Małopolsce 74,13% wszystkich łóżek przygotowanych dla pacjentów covidowych oraz 93,63 % respiratorów. Jak wyglądała sytuacja w inne dni tygodnia [LINK]

10:14

Rzecznik rządu Piotr Muller w porannej rozmowie w Polskim Radiu nie chciał zdradzić, jakie obostrzenia będą wprowadzone przez Radę Ministrów. – Chciałbym zwrócić uwagę, że liczba zachorowań przyrasta w taki sposób, że są przed nami trudne decyzje. Działania o charakterze prewencyjnym powinny być podejmowane w odpowiednim czasie – powiedział.

News will be here