Smoki wracają pod Wawel. W sobotę plenerowe widowisko na Wiśle

Przy realizacji niespełna godzinnego widowiska pracuje blisko 400 osób. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Największe smocze święto na świecie już w ten weekend w Krakowie. Plenerowe widowisko na Wiśle odbędzie się 11 września. LoveKraków.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Wielkie plenerowe widowisko rozpocznie się po zmroku. Pływające i unoszące się w powietrzu smoki będą animowane przez aktorów Teatru Groteska z pokładu 30-metrowych, rzecznych barek. W trakcie pokazu zabrzmi specjalnie przygotowana muzyka, a całemu spektaklowi będą towarzyszyć efekty świetlne, laserowe i pirotechniczne.

Nowa formuła

Napełniane helem wielkogabarytowe figury smoków mają do 25 metrów długości i kilkanaście metrów wysokości. Obecnie Teatr Groteska dysponuje prawie 40 smoczymi figurami, a w czasie trwającego niespełna godzinę widowiska można zobaczyć ich kilkanaście.

Warto dodać, że przy realizacji niespełna godzinnego widowiska pracuje blisko 400 osób.

Jak zapowiada teatr, tegoroczne Widowisko będzie miało nową, proekologiczną formułę. W odpowiedzi na wyzwania Europejskiego Zielonego Ładu do pokazu zostanie użyta najnowocześniejsza pirotechnika „silence” – znacznie cichsza, ale równie atrakcyjna wizualnie, co pirotechnika tradycyjna.

– Ciche fajerwerki generują niższe natężenie dźwięku w porównaniu z klasycznymi, nie powodują huku, a hałas, który emitują jest nieznaczny. Będzie to pirotechnika niska i średnia, nie oddziaływująca znacząco poza przestrzeń widowiska, i w pełni biodegradowalna – informuje Teatr Groteska.

Wielkie Plenerowe Widowisko na Wiśle prezentowane jest w zakolu rzeki, u podnóża Wawelu. Każdego roku ogląda je z Bulwarów Wiślanych kilkadziesiąt tysięcy osób. Parada Smoków, jako wydarzenie plenerowe towarzyszące przeróżnym świętom, jest zapraszana do wielu miejsc na świecie. Dotychczas zobaczyli ją m.in. widzowie w Irlandii, Portugalii, Walii, Czechach, Norwegii, a nawet Chinach.

Największe święto smoków na świecie

Wielka Parada Smoków, której pomysłodawcą i organizatorem jest Teatr Groteska, odbyła się po raz pierwszy w 2000 roku. Ta coroczna impreza plenerowa każdorazowo gromadzi w Krakowie kilkadziesiąt tysięcy osób z Polski, Europy i świata.

– Jubileuszową, 20. Wielką Paradę Smoków oraz 75-lecie Teatru Groteska mieliśmy obchodzić hucznie w 2020 roku. Pandemia koronawirusa zmusiła nas do modyfikacji tych planów. Parada w roku ubiegłym została odwołana, a na jej jubileuszową odsłonę z radością i dumą zapraszamy z opóźnieniem, we wrześniu 2021 – informuje Teatr Groteska.

Pomysł na formułę Wielkiego Widowiska na Wiśle zrodził się z inspiracji „fedami” barokowymi. Feux d’artifices, czyli po polsku spektakularne pokazy fajerwerków, były w renesansie i baroku bardzo popularnym rodzajem widowisk dworskich. Pirotechnika i prospekty, czyli malowane elementy scenograficzne były powszechnie wykorzystywane w widowiskach plenerowych. Konstrukcja przestrzeni w Smoczym Widowisku została zainspirowana teatrem barokowym i składa się z nakładających się na siebie warstw.

Początek widowiska o godz. 22.00.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto