Śnieg na ścieżkach rowerowych? MPO czeka na zgłoszenia

fot. Czytelnik

Wraz z opadami śniegu powracają, jak co roku, pytania o jakość odśnieżania infrastruktury rowerowej. MPO przekonuje, że ścieżki są odśnieżane i zwraca uwagę, że na oczyszczenie 130 kilometrów tras rowerowych potrzeba czasu.

Zdjęcia przedstawiające nieodśnieżone drogi dla rowerów czy kontrapasy rowerowe pojawiają się na facebookowych grupach, czytelnicy przesyłają je też do naszej redakcji. To np. miejsca, gdzie odśnieżony został chodnik a nie przebiegająca tuż obok niego droga dla rowerów. Jedno ze zdjęć dotyczy ul. Staromostowej, gdzie oddzielony separatorem fragment kontrapasa rowerowego, w przeciwieństwie do chodnika i jezdni, pozostaje biały – według Czytelnika, przez więcej niż jeden dzień.

Zdaniem Marcina Dumnickiego ze stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów, widać, że miasto prowadzi działania w tym zakresie, aczkolwiek ich efekty są czasem niewystarczające. – Rzekłbym, jest bardzo różnie. Przed chwilą jechałem ul. Armii Krajowej, na większości odcinków jest odśnieżone, ale na fragmencie jest wysypany śnieg i trzeba jechać chodnikiem – stwierdza.

W jego ocenie nie jest właściwe posypywanie dróg dla rowerów piaskiem, ponieważ stwarza on później możliwość wywrotki, a w przypadku gdy woda z roztopionego śniegu zamarznie ponownie, nawierzchnia pozostaje śliska.

Odśnieżanie dróg dla rowerów, początkowo traktowane jako fanaberia, staje się powoli oczywistością i coraz więcej miast dostrzega tę potrzebę, zachęcając w ten sposób do poruszania się rowerem również w zimowych miesiącach. Ruch jest naturalnie znacznie mniejszy niż w ciepłych miesiącach, ale nie zanika nawet w zimniejsze czy śnieżne dni. Dla przykładu, ulicą Grzegórzecką przejechało w poniedziałek 563 rowerzystów. Na ul. Kopernika zanotowano 664 przejazdy, a na Mogilskiej 703.

130 kilometrów

Standardy odśnieżania infrastruktury rowerowej są identyczne jak w minionym roku. Informowaliśmy o tym szerzej tutaj:

Rzecznik MPO Piotr Odorczuk tłumaczy, że ekipy zajmujące się odśnieżaniem mają do przejechania 130 kilometrów dróg rowerowych. – Standard jest taki sam jak dla chodników, robią to te same pojazdy. Zanim traktory przejadą te wszystkie odcinki, musi minąć czas – mówi.

MPO prosi, by przypadki nieodśnieżonych fragmentów infrastruktury zgłaszać pod numerem 12 646 23 61 lub pod adresem interwencje24h[at]mpo.krakow.pl. – Zdjęcia krążące w internecie są często robione pomiędzy jednym a drugim przejazdem pługu. Ktoś może się zdenerwować, widząc odśnieżoną tylko jedną część, a w praktyce to odśnieżanie jest w trakcie. Prosimy o zgłoszenia, mamy wtedy możliwość je zweryfikować – mówi rzecznik spółki.

comments powered by Disqus