Solaris wygrał przetarg na dostawę 20 autobusów elektrycznych

fot. Julia Ślósarczyk

Najprawdopodobniej firma Solaris Bus & Coach dostarczy do Krakowa 20 autobusów elektrycznych – poinformował we wtorek Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK.

MPK ogłosiło przetarg pod koniec marca. Tym razem przewoźnik chciał zamówić łącznie 20 autobusów elektrycznych: 13 standardowych i siedem przegubowych.

Oczekiwania co do wyposażenia nie różnią się od tych standardów, które pasażerowie znają z kursujących już autobusów. MPK w komunikacie zwraca natomiast uwagę na jeden szczegół, że wszystkie systemy i urządzenia funkcjonujące w autobusie, w tym ogrzewanie, będą zasilane wyłącznie energią elektryczną. Nikogo więc już w zimne dni nie powinien zaskoczyć widok spalin wydobywających się z elektrycznego autobusu.

4 chętne firmy

Do przetargu zgłosiły się Volvo, Solaris, Autosan oraz Irizar, przy czym Autosan tylko do części dotyczącej krótszych autobusów. Solaris zaproponował znacznie niższe ceny niż konkurencja. Za standardowe autobusy oczekuje 40,6 mln (pozostałe oferty wahają się pomiędzy 45,5 a 46,9 mln), a za przegubowe 29,2 mln (konkurencja: od 36,6 do 36,9 mln zł).

– Oferta firmy Solaris Bus & Coach Sp. z o.o została wybrana w przetargu na dostawę 20 autobusów elektrycznych. Jeżeli od tej decyzji nie będzie odwołań, to właśnie ten producent dostarczy do Krakowa 13 sztuk pojazdów o długości 12 metrów i 7 sztuk pojazdów przegubowych – poinformował we wtorek Marek Gancarczyk.