Stary Teatr żegna Zygmunta Józefczaka. „Był niezwykłym miłośnikiem słowa i orędownikiem poezji”

fot. Robert Wolański/mat. prasowe Starego Teatru

Zygmunt Józefczak był jednym z najwybitniejszych aktorów narodowej sceny. Od wielu lat związany ze Starym Teatrem. Ostatnie pożegnanie artysty odbędzie się 28 lipca o godz. 12:00 w kaplicy na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Zygmunt Józefczak odszedł 24 lipca w wieku 75 lat. Wiadomość o śmierci artysty potwierdził Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, pisząc: „Niespodziewana śmierć tego świetnego, pełnego energii człowieka i wybitnego artysty to niepowetowana strata dla wszystkich, którzy go kochali i podziwiali jego ogromne – i wciąż, bezustannie rozwijane – sceniczne umiejętności”.

Pamiętna rola w „3SIOSTRACH”

Zygmunt Józefczak od ponad 50 lat związany był ze Starym Teatrem. W ostatnich sezonach widzowie mogli podziwiać go w inscenizacjach „3SIÓSTR” w reż. Luka Percevala oraz w „Śnie nocy letniej” w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego.

– Swoją wybitną kreacją Tuzenbacha w „3SIOSTRACH” Luka Percevala w sposób symboliczny, choć nieoczekiwany, pożegnał się z publicznością. (…) Jego kreacje były kwintesencją krakowskiej szkoły aktorstwa z jej precyzją słowa, głębią analizy, a jednocześnie – odwagą formalną i otwartością na eksperyment – wspomina zespół Starego Teatru.

Artysta odegrał wiele pamiętnych ról i współpracował z najwybitniejszymi twórcami polskiego teatru. Wśród nich znaleźli się Konrad Swinarski, Jerzy Jarocki, Andrzej Wajda czy Krystian Lupa.

Orędownik poezji

Zygmunt Józefczak zapisał się w pamięci nie tylko jako wybitny aktor, ale także wielki miłośnik poezji. Do historii przeszły już jego wybitne interpretacje wierszy Juliusza Słowackiego, Zbigniewa Herberta czy Cypriana Kamila Norwida.

– Był niezwykłym miłośnikiem słowa i wielkim orędownikiem poezji. Będąc profesorem krakowskiej szkoły teatralnej, a nawet w czasie, kiedy przestał już tam prowadzić zajęcia, dzielił się słowem wielkich, wybitnych polskich twórców – podkreśla Waldemar Raźniak, dyrektor Starego Teatru.

Ostatnie pożegnanie Zygmunta Józefczaka odbędzie się w czwartek, 28 lipca, o godz. 12:00 w kaplicy na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

comments powered by Disqus