Stary Teatr. Zielone światło dla kandydatury Waldemara Raźniaka na dyrektora

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Minister kultury Piotr Gliński spotkał się z przedstawicielami zespołu Starego Teatru. Jak informuje resort kultury, zespół pozytywnie zaopiniował kandydaturę Waldemara Raźniaka na dyrektora.

Przypomnijmy: w minionym tygodniu minister kultury Piotr Gliński odwołał Marka Mikosa ze stanowiska dyrektora Starego Teatru, którym kierował od 1 września 2017 roku.

Powodem tej decyzji były wyniki kontroli (2018–2020), podczas której stwierdzono liczne nieprawidłowości organizacyjne oraz pogłębiający się konflikt pomiędzy dyrektorem a zespołem teatru.

Efekty wizyty

W czwartek minister kultury Piotr Gliński odwiedził Kraków. Jednym z punktów wizyty było spotkanie z przedstawicielami zespołu Starego Teatru.

– Związki zawodowe, Rada Artystyczna i zespół Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie pozytywnie zaopiniowały kandydaturę dr. hab. Waldemara Raźniaka na dyrektora Narodowego Starego Teatru w Krakowie – informuje ministerstwo kultury w oficjalnym komunikacie.

Resort kultury podkreślił również, że poprawa sytuacji w teatrze jest obecnie jednym z priorytetów zarówno zespołu teatru, jak i MKiDN.

– Dlatego minister kultury zadeklarował, że powoła Waldemara Raźniaka na dyrektora Narodowego Starego Teatru w Krakowie w możliwie najkrótszym terminie – czytamy w oświadczeniu.

W Starym Teatrze trwają obecnie ostatnie przygotowania do premiery spektaklu „Kochana Wisełko, Najdroższy Zbyszku” w reż. Mikołaja Grabowskiego.

Więcej o nowym spektaklu >>> Premiera z personalnymi zawirowaniami w tle. „Stary Teatr od kilku lat jest przedmiotem kontrowersji”

Nowy dyrektor

Waldemar Raźniak ukończył studia na wydziale aktorskim krakowskiej PWST, na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie oraz w dziedzinie zarządzania kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wyreżyserował 20 przedstawień na scenach Warszawy, Gdyni, Białegostoku, Łodzi i Bytomia.

Jego  dorobek  twórczy obejmuje również film i telewizję, w tym teatr telewizji.  Uzyskał tytuł doktora habilitowanego, wykładał i prowadził warsztaty w Stanach Zjednoczonych (Emerson College w Bostonie, UCLA w Los Angeles) Chinach, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Pełnił również funkcję prodziekana, dziekana i prorektora warszawskiej Akademii Teatralnej.

News will be here