Święto Konstytucji 3 Maja znów w okrojonej wersji [ZDJĘCIA]

fot. Małopolski Urząd Wojewódzki

Krakowskie obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja także w tym roku przebiegały pod znakiem pandemii. Nie było tradycyjnego pochodu, który co roku gromadził tak wielu Małopolan. Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza miały głównie symboliczny wymiar.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita złożył kwiaty pod krakowskim pomnikiem jednego z twórców Konstytucji 3 Maja – Hugona Kołłątaja.

Symboliczne wieńce wojewoda złożył także przy pomniku Polski Walczącej na Powiślu. Następnie w katedrze na Wawelu odprawiona została msza w intencji Ojczyzny. Przewodniczył jej metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Po mszy wojewoda Łukasz Kmita złożył wieńce na placu o. Adama Studzińskiego. Zwieńczeniem uroczystości była uroczysta zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu J. Matejki w Krakowie.

– Niepodległość jest naszym codziennym doświadczeniem. Przywykliśmy traktować ją jako coś stałego, niezmiennego. Dzisiaj jednak zatrzymujemy się na chwilę, by spojrzeć na drogę, która do niej prowadziła. Z szacunkiem patrzymy na Biało-Czerwoną, wspominając Ojców drugiej na świecie ustawy zasadniczej, a także tych wszystkich, którzy złożyli ofiarę ze swojego życia, by polska flaga mogła dumnie powiewać w każdej polskiej miejscowości. Bo właśnie duma z naszej historii jest tym, co powinno nas łączyć i być impulsem do umacniania oraz rozwijania potencjału naszej Ojczyzny – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

comments powered by Disqus