Szopka „krakowsko – rzymska” na wystawie w Watykanie

Szopka, która zawędrowała na wystawę do Watykanu fot. Stowarzyszenie Totus Tuus

Tworzenie szopek to niezwykła tradycja Krakowa rozpoznawana w tej chwili już na całym świecie. Jedna z nich powędrowała do Watykanu na wystawę 100 szopek.

Polska szopka biorąca udział w Wystawie została wykonana przez Dariusza Czyża i reprezentuje stylem tzw. Szkopki Krakowskie, które swoją formą nawiązują do architektury kościołów i budynków Krakowa, nazwana została Szopką Rzymską, gdyż inspirowana jest architekturą rzymskiego miasta i zawiera w sobie jego symbole.

Pierwszymi z nich jest kopuła, która symbolizuje Bazylikę św. Piotra, wieże inspirowane tymi z Bazyliki Matki Bożej Większej oraz taras Zamku Anioła wraz z jego postacią. Tuż obok całej budowli stoi kolumna ze statuą Maryi obecna na najważniejszych rzymskich placach. Artysta w prezentowanej szopce zawarł jeszcze jeden, bardzo istotny motyw Wiecznego Miasta… Miniaturową dziurkę od klucza, w której zobaczymy kopułę Bazyliki Św. Piotra.

Element ten nawiązuje do słynnej dziurki w bramie posiadłości Kawalerów Maltańskich na wzgórzu Awentyn, która jest jedną z najważniejszych atrakcji miasta. A u dołu budowli, w grocie – czeka Rzymska Wilczyca. Papieskie herby widoczne w posadzce szopki mają upamiętnić pontyfikaty Jana Pawła II, Benedykta XVI i papieża Franciszka.Szkopka pełna niespodzianek

To jednak nie jest wszystko, bo prezentowana szopka jest pełna niespodzianek: jest dwustronna. Po drugiej stronie budowli ujrzymy fasadę Bazyliki Matki Bożej Większej, a na jednym z jej balkonów obecny jest nie tylko cudowny wizerunek Maryi Solus Populi Romani, który wiąże się z cudem spadającego śniegu w środku rzymskiego lata, ale także relikwie drewienek betlejemskiego żłóbka, które przechowuje maryjna bazylika. Na dziedzińcu oczekują święci: siostra Faustyna, ojciec Pio i Jan Paweł II. W szopce nie mogło zabraknąć postaci papieża Franciszka i… świętego Franciszka.

Szopka krakowskiego artysty, o wymiarach 70 cm/75 cm/45 cm, nabiera życia, kiedy załączymy w konstrukcji światełka; oświetlą one jej witraże i balkony, ukazując misternie wykonane szczegóły, a Święta Rodzina umieszczona na samej górze, obracać się będzie dokoła swojej osi, niczym figury w pozytywce.

Wystawa 100 Szopek na Watykanie połączona z Międzynarodowym Konkursem Szopek, organizowana jest w Rzymie od 47 lat.