Tak ma wyglądać skansen w Branicach. Pod koniec roku trafi tu pierwsza chata [WIZUALIZACJE]

Wizualizacje: Mariusz Twardowski Architektura fot. Kraków Nowa Huta Przyszłości

Grodzenie terenu, wniosek o budowę pawilonu muzealno-edukacyjnego i translokacja drewnianej chaty z Woli Justowskiej. Postępują prace przy tworzeniu pierwszego krakowskiego skansenu.

Skansen upamiętniający dziedzictwo Krakowiaków Zachodnich ma powstać na działce zlokalizowanej u zbiegu ulic Tatarakowej i gen. Michała Karaszewicza-Tokarzewskiego w Nowej Hucie. W grudniu zeszłego roku podpisana została umowa na wykonanie translokacji pierwszego obiektu. Kiedy drewniana chałupa z Woli Justowskiej pojawi się na terenie powstającego skansenu?

Translokacja chaty pod koniec roku

Jak poinformował nas Szczepan Mroczek, specjalista ds. PR spółki Kraków Nowa Huta Przyszłości odpowiedzialnej za realizację projektu, zabytkowa chata trafi do nowohuckich Branic jeszcze w tym roku.

– Aktualnie trwają prace uzgodnieniowe i projektowe, sama zaś rozbiórka chałupy z ul. Przyszłości 3 w Krakowie – zgodnie z harmonogramem naszego wykonawcy – rozpocznie się pod koniec III kwartału, a jej translokacja na teren Parku Edukacyjnego „Branice” pod koniec roku – wyjaśnił Szczepan Mroczek.

Pochodząca z lat 30. XX wieku chałupa z Woli Justowskiej to ostatni z zachowanych przykładów drewnianej zabudowy dawnej wsi Chełm. Budynek bazuje na fundamencie kamienno-ceglanym i ma naczółkowy dach pokryty ceramiczną dachówką. Obiekt został wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków.

Przeniesieniem chaty zajmie się wyłoniona w drodze postępowania przetargowego krakowska firma Karto. Koszt przedsięwzięcia oszacowano na ponad 934 tys. zł, natomiast przeniesienie dziewięciu kolejnych, pozytywnie zweryfikowanych obiektów ma wynieść ponad 5 mln zł.

Chata z Woli Justowskiej/mat. prasowe/Kraków Nowa Huta Przyszłości
Chata z Woli Justowskiej/mat. prasowe/Kraków Nowa Huta Przyszłości

Kolejne etapy budowy skansenu

Na terenie Parku Edukacyjnego „Branice”, w grupie zabytkowych obiektów, znajdzie się łącznie 11 zagród, kościół oraz karczma (w czynnej formie).

– Połowa zabytkowych obiektów pochodzi z Krakowa, w tym z terenów dawnych wsi włączonych do Nowej Huty (Pleszowa, Luboczy, Chłopek, Branic, Łuczanowic i Wyciąża). Wszystkie przewidziane do translokacji budynki łączy wpływ kultury grupy etnograficznej Krakowiaków Zachodnich z okresu od początków XIX wieku do lat 40. XX wieku. Wciąż poszukujemy kościoła, który spełniałby wymogi związane z translokacją na teren skansenu – zaznaczył Szczepan Mroczek.

Na nowohucki park „Branice” złożą się nie tylko zabytkowe obiekty, ale także nowoczesny kompleks wystawienniczo-konferencyjny wraz z pełną infrastrukturą. Niedawno spółka Kraków Nowa Huta Przyszłości złożyła wniosek o pozwolenie na budowę pawilonu muzealno-edukacyjnego. To jeszcze nie koniec podjętych w ostatnim czasie inicjatyw.

– Przygotowując się do translokacji pierwszego obiektu, zaczęliśmy grodzić teren Parku Edukacyjnego „Branice”. Prace te zakończą się wiosną. Równolegle pozyskujemy pozwolenia na budowę obiektu wystawienniczo-konferencyjnego oraz zagospodarowania całego skansenu. Zakładamy, że uzyskamy je w połowie tego roku – przyznał Szczepan Mroczek.

Jak dodał, termin rozpoczęcia budowy uzależniony jest od pozyskania na ten cel zewnętrznych środków finansowych. Dotyczy to również zakończenia całej inwestycji. Koszt realizacji Parku Edukacyjnego „Branice” wynosi około 60 mln zł. Od Gminy Miejskiej Kraków spółce udało się do tej pory uzyskać 2,6 mln zł.

News will be here