Targi Książki. Czy w Krakowie pojawi się Olga Tokarczuk?

Książki Olgi Tokarczuk wydaje Wydawnictwo Literackie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Prawie 700 autorów odwiedzi tegoroczne Targi Książki. Czy wśród nich będzie noblistka Olga Tokarczuk? Organizatorzy czekają na decyzję w tej sprawie.

Targi potrwają od 24 do 27 października. W tym roku w hali Expo pojawią się stoiska ponad 550 wystawców. Targi zawsze przyciągają liczne grono czytelników – w ubiegłym roku czterodniowe wydarzenie odwiedziło 68 tys. osób.

Oprócz spotkań z autorami w programie znalazły się również warsztaty, wystawy czy debata „Rola samorządów w upowszechnianiu czytelnictwa w Polsce”.

Na odwiedzających czeka również salon komiksu, który odwiedzą polscy i zagraniczni twórcy, czy mobilny escape room pełen kryminalnych zagadek. Łącznie to ponad 1000 godzin programu towarzyszącego.

Kogo spotkamy w Krakowie?

Katarzyna Bonda, Remigiusz Mróz, Jerzy Bralczyk, Michał Rusinek, Monika Sznajderman, Szczepan Twardoch, Adam Wajrak, Janusz Leon Wiśniewski to tylko niektórzy z autorów, z którymi będą się mogli spotkać krakowscy czytelnicy.

Wielką niewiadomą jest nadal wizyta Olgi Tokarczuk. Do tej pory pisarka często gościła zarówno na Targach, jak i podczas Festiwalu Conrada.

– Czekamy na ostateczną decyzję, a o tej mamy zostać poinformowani w weekend – poinformowała Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie.

Na ewentualne pojawienie się noblistki organizatorzy zarezerwowali już największą salę. – Natomiast jeśli chodzi o formę spotkania, wszystko zależy od Olgi Tokarczuk i wydawnictwa. Ze względu na ogromne zainteresownaie spotkanie na pewno nie odbędzie się na stoisku Wydawnictwa Literackiego – dodaje Zuzanna Oettingen, komisarz Targów.

Jeśli Tokarczuk zdecyduje się odwiedzić Kraków, to nie będzie to jedyna możliwość spotkania z noblistką. W przyszłym tygodniu rozpoczyna się również Festiwal Conrada, który wielokrotnie gościł pisarkę. Jak informuje Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury, sala w Ice Kraków jest przygotowana na taką ewentualność.

Niemieccy goście i nagroda Długosza

Tegorocznym gościem specjalnym wydarzenia są Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi swoje literackie propozycje zaprezentują pod hasłem „German stories”. Co więcej, chętni będą mogli spojrzeć na nasze miasto oczami niemieckich literatów. Spacery zorganizuje Goethe Institut.

Podczas pierwszego dnia wydarzenia – po raz 22. – zostanie przyznana Nagroda im. Jana Długosza. Jej celem jest promowanie książek naukowych i popularnonaukowych. W rywalizacji wzięło udział 67 tytułów, z których jury wybrało finałową dziesiątkę.

TARGI KSIĄŻKI 2018 >>> ZDJĘCIA

Informacje praktyczne

A teraz czas na informacje komunikacyjne. Najbliżej Expo znajdują się przystanki (Nowohucka M1 –  kursują autobusy 174, 178 i Rondo 308. Dywizjonu – kursują tramwaje 1, 14, 22). Udający się na targi czytelnicy mogą bezpłatnie skorzystać z busa kursującego pomiędzy M1 a EXPO Kraków. Jego przystanek znajduje się przy samoobsługowej stacji Shell przy M1.

Specjalny bus ma również kursować między Expo Kraków a okolicami Pałacu Czeczotka, gdzie będą się odbywały wydarzenia w ramach Festiwalu Conrada. Szczegółowe informacje organizatorzy podadzą w przyszłym tygodniu.

Na terenie Expo działa również parking dla gości. Każdy odwiedzający targi musi przejść przez bramki bezpieczeństwa.

Bilety można zakupić w kasach targów oraz ONLINE.

Pełny program wydarzeń i więcej informacji na www.ksiazka.krakow.pl i TUTAJ.

Godziny otwarcia Targów:

24 października (czwartek) godz. 10:00–17:00

25-26 października (piątek, sobota) godz. 10:00–19:00

27 października (niedziela) godz. 10:00–17:00

 

comments powered by Disqus