Terapeutyczna moc kultury, nauki i sportu. Rozpoczął się Human Week

Human Week – Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego potrwa do 13 października

„Przyjaciele zdrowia psychicznego” – pod takim hasłem rozpoczęła się 5. edycja Krakowskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego. W programie wykłady, spotkania, gry terenowe i tradycyjny mecz piłki nożnej.

W tym roku mówimy o relacjach. O relacjach, które otaczają nas na każdym kroku – w domu, pracy, szkole. Relacjach, które z pozoru błahe, mogą powodować tyleż dobrego, co złego. Po raz kolejny zastanawiając się nad tym, co oferuje Tydzień Zdrowia Psychicznego staraliśmy się stworzyć coś dla kogoś – powiedział podczas konferencji prasowej Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

W trosce o zdrowie psychiczne

5. Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego „Human Week” potrwa do 13 października. Celem wydarzenia jest zwiększanie świadomości mieszkańców Krakowa w kwestii zagrożeń, jakie mogą wywołać problemy psychiczne.

– Chodzi nam o to, aby rozmowa o zdrowiu psychicznym, dotyczyła nie tylko jego leczenia, ale również tego, jak dbać o zdrowie psychiczne własne i osób nam bliskich – wyjaśnił Maciej Pilecki, kierownik Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży UJ CM.

Tegoroczna, jubileuszowa edycja wydarzenia odbędzie się pod hasłem „Przyjaciele zdrowia psychicznego”. – Warto pomyśleć nie tylko o tym najbliższym kręgu, osobach z nami spokrewnionych, ale również o tych, z którymi nawiązujemy relacje. O naszych sąsiadach, o członkach społeczności lokalnej, o mieszkańcach tej samej dzielnicy, tego samego miasta. O ludziach, z którymi odpoczywamy i pracujemy – podkreślił Maciej Pilecki.

Wykłady, gry terenowe i spektakl

Szpital Uniwersytecki we współpracy z miastem oraz Uniwersytetem Jagiellońskim pragnie zainteresować mieszkańców tematyką zdrowia psychicznego poprzez szereg różnych inicjatyw kulturalnych i sportowych.

– Mamy spotkania ze specjalistami, mamy warsztaty dla rodziców połączone z inscenizacją teatralną „Śnieżka – reaktywacja” w Teatrze Groteska. Po raz kolejny mamy pokaz filmu „Moje córki krowy” w kinie Paradox, gdzie odbędzie także dyskusja na temat tego, co widzieliśmy na ekranie. Mamy bardzo wiele wydarzeń, które są dopasowane do każdego – zapowiedział dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Jedną z propozycji dla najmłodszych mieszkańców miasta jest warsztatowa gra integracyjna „Rycerze Mocy” na Wawelu. W dniach 9-10 października dzieci w wieku od 8 do 12 lat będą mogły doskonalić swoje kompetencje emocjonalno-społeczne oraz poznawać tajniki życia w dawnym grodzie Kraka.

Z kolei 12 października w hali Cracovii odbędzie się tradycyjny już turniej piłki halowej „lekarze kontra urzędnicy”. Tegoroczną edycję Human Week zwieńczy koncert solowy artysty młodego pokolenia – Dawida Tyszkowskiego. Wydarzenie odbędzie się 13 października o godz. 20:30 w Pałacu Potockich.

Warto podkreślić, że wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy. Na niektóre z nich obowiązują bezpłatne wejściówki, które można pobrać na stronie KBF: Bilety.

– Mamy pełną świadomość tego, iż na co dzień, obserwując procesy zachodzące wśród dzieci, młodzieży, ale także dorosłych i seniorów, dostrzegamy procesy związane ze spadającą kondycją psychiczną naszych mieszkańców. To wynika z wielu elementów, chociażby tych, które obserwujemy w ciągu ostatnich lat. Pandemia i wojny, które nas otoczyły i wywierały wpływ na nasze życie, nie zostały bez śladów w psychice mieszkańców, dlatego bardzo się cieszymy, że możemy podejmować różnego rodzaju akcje, które ukierunkowane są na udzielenie wsparcia osobom, które go potrzebują – zaznaczył Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa.

Szczegółowy program 5. Krakowskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego „Human Week” dostępny tutaj.