Terenem dawnego KL Plaszow zajmie się nowe muzeum?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Miasto i ministerstwo kultury negocjują w sprawie powołania nowej jednostki, która zajmie się terenem dawnego obozu KL Plaszow.

Podczas konsultacji społecznych w sprawie upamiętnienia terenu dawnego KL Plaszow przedstawiciele Muzeum Krakowa informowali, że będzie za niego odpowiadać nowa, specjalnie powołana jednostka.

–  Trwają rozmowy pomiędzy miastem a Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie powołania instytucji, która będzie zarządzała terenem dawnego KL Plaszow – informuje Krzysztof Haczewski, rzecznik prasowy Muzeum Krakowa.

Podkreśla, że o zasadach jej działania będzie można mówić dopiero po podpisaniu stosownej umowy. – Z założenia ma to być jednostka o charakterze muzealnym – przyznaje.

Przedstawiciel Muzeum Krakowa dodaje, że żadne wiążące decyzje w sprawie współprowadzenia i współfinansowania instytucji jeszcze nie zapadły. Nie ma również konkretnego terminu rozpoczęcia prac związanych z utworzeniem Muzeum – Miejsca Pamięci.

Mieszkańcy mają obawy

Temat upamiętnienia KL Plaszow budzi sporo emocji wśród mieszkańców. Przede wszystkim obawiają się oni tłumu turystów – według szacunków Muzeum Krakowa miejsce to może odwiedzać rocznie pół miliona turystów czy dewastacji przyrody (w tym wycinki drzew pod budowę Memoriału i parkingu).

Podczas kilku zorganizowanych w 2019 roku spotkań konsultacyjnych omawiano m.in. regulamin, oznaczenie i wygrodzenie terenu dawnego obozu, kwestię zieleni, układ komunikacyjny czy organizację ruchu zwiedzających.

Część mieszkańców, m.in. osoby zrzeszone w grupie Stop Ogradzaniu Krzemionek, ma inny pomysł na upamiętnienie dawnego obozu. Oceniają, że powinien tu powstać Park Pamięci.

Więcej >>> Jest scenariusz muzeum KL Plaszow. Mieszkańcy wolą Park Pamięci

Konsultacje trwają

Jak informuje Ryszard Kozik z Muzeum Krakowa, konsultacje w sprawie dawnego KL Plaszow jeszcze trwają.

– Konsultacje zostały przedłużone na wniosek Rady Dzielnicy XIII, która wystąpiła o możliwość zabrania głosu w tej sprawie w formie uchwały. Rada nie chciała tego robić przed zakończeniem spotkań z mieszkańcami, dlatego potrwają do końca stycznia – wyjaśnia nasz rozmówca.

Po ich zakończeniu, w ciągu miesiąca powstanie raport podsumowujący zawierający opinie i propozycje mieszkańców oraz wskazania, które zostaną uwzględnione w projekcie wykonawczym, a które nie. O zakresie realizacji projektu zadecydują władze miasta.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze
comments powered by Disqus