To niezwykłe dzieło można oglądać tylko przez miesiąc

„Madonna z Dzieciątkiem” autorstwa Sassoferrato. fot. MNK

Widzowie od dziś mogą oglądać w Europeum obraz „Madonna z Dzieciątkiem” autorstwa włoskiego malarza Giovanniego Battisty Salvi, znanego jako Sassoferrato.

Dzieło prezentowane w oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie będzie dostępne dla odwiedzających do 21 marca.

– „Madonna z Dzieciątkiem” łączy najważniejsze cechy malarstwa tego autora: kobiecą delikatność i wdzięk Matki Boskiej, słodycz intymnej sceny, ukazanej za pomocą linii, miękkiego światła i delikatnych barw – mówi Justyna Łuczyńska-Bystrowska z MNK. - Tego typu przedstawienia dewocyjne odpowiadały potrzebom Kościoła po soborze trydenckim i cieszyły się dużą popularnością wśród prywatnych odbiorców – dodaje.

Giovanni Battista Salvi był jednym z najważniejszych reprezentantów klasycznego nurtu w rzymskim malarstwie barokowym. Stworzył liczne wizerunki Madonn z dzieciątkiem, których styl i kompozycja wywodziły się ze sztuki Rafaela.

– Sassoferrato potrafił tak perfekcyjnie naśladować twórczość Rafaela czy Perugina, których obrazy często kopiował, że w XIX wieku jego dzieła często były uznawane za XVI-wieczne – zaznacza Łuczyńska-Bystrowska.

Zmiany w Europeum

Wiosną Europeum kończy działalność w dotychczasowej formie. Jesienią Muzeum Narodowe planuje w tym miejscu otwarcie Muzeum Stanisława Wyspiańskiego.

W przestrzeni ekspozycji - zmienianej ze względów konserwatorskich raz w roku - prezentowanych będzie kilkaset najważniejszych prac krakowskiego artysty, w tym grafiki, prace na papierze oraz projekty strojów i kostiumów.

 

comments powered by Disqus