UJ wstrzymuje współpracę z rosyjskimi uczelniami

UJ, archiwum fot. Krzysztof Kalinowski

Do czasu zakończenia działań zbrojnych i wycofania wojsk rosyjskich z terenu Ukrainy, Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego z poparciem Senatu, wstrzymał współpracę z rosyjskimi uczelniami i ośrodkami badawczymi.

– Stanowczo potępiamy ten niewyobrażalny akt przemocy wobec wolnego i suwerennego państwa.  Wyrażamy sprzeciw wobec działań, które nie powinny mieć miejsca we współczesnym świecie. Zapewniamy o pełnej solidarności z całym narodem ukraińskim – widnieje w uchwale podjętej przez Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Krakowscy uczeni zwrócili się do swoich kolegów z Rosji, by stanowcze i jednoznaczne potępili wojnę prowadzoną przeciw Ukrainie. – Jesteśmy przekonani, że badania naukowe i kształcenie kolejnych pokoleń winny służyć przede wszystkim dobru ludzkości, a nie wspieraniu działań wymierzonych przeciwko innym narodom. Uważamy, że jednoznaczny głos sprzeciwu wobec zbrojnych działań prowadzonych przez Rosję na Ukrainie i apel o rozpoczęcie rozmów pokojowych, może mieć wielkie znaczenie dla światowego pokoju – czytamy.

UJ poinformował również, że przygotował dla uchodźców 300 miejsc w akademikach. Miejsca te są w dyspozycji sztabu kryzysowego, zorganizowanego i koordynowanego przez Wojewodę Małopolskiego Łukasza Kmitę. Podczas weekendu zakwaterowano w naszych akademikach ponad 100 osób.

comments powered by Disqus