UJ zakończył remont przy Alejach. „Z dawnego Małego Paderevianum został goły szkielet” [ZDJĘCIA]

fot. Adam Koprowski

Uniwersytet Jagielloński zakończył właśnie ostatnią z serii inwestycji u zbiegu ul. Krupniczej i Alej Trzech Wieszczów. Modernizacja Małego Paderevianum potrwała dłużej niż w planach, ponieważ stan techniczny negatywnie zaskoczył.

Małe Paderevianum to budynek przy al. Mickiewicza 11, wyróżniający się charakterystyczną formą, ale równocześnie przez ostatnie lata zwracający na siebie uwagę kiepskim stanem elewacji. Już w 2014 roku został wyłączony z użytkowania, z czasem na ścianach pojawiły się namalowane sprayem napisy.

Do pewnego momentu w kategorii szarych odrapanych elewacji Małe Paderevianum (po lewej) mogło rywalizować ze stojącym obok Paderevianum (po prawej):

W ostatnich latach sytuacja jednak radykalnie się zmieniła i Małe Paderevianum zostało samo na placu boju. W 2020 roku zakończyła się bowiem gruntowna przebudowa większego z budynków, która całkowicie odmieniła jego oblicze. Budynek Collegium Paderevianum został obniżony o cztery kondygnacje, a jego zewnętrzny wygląd dostosowano do oddanego w 2015 roku Collegium Paderevianum II, wybudowanego bliżej ulicy. Od tego czasu nowa i stara część tworzą spójną całość:

Ostatni etap

W ostatnich dniach Uniwersytet Jagielloński poinformował z kolei o zakończeniu modernizacji Małego Paderevianum, co oznacza w praktyce zakończenie rozbudowy kampusu filologicznego w centrum Krakowa. Jeśli doliczyć do tego oddany w 2016 nowy budynek Wydziału Prawa i Administracji oraz otwarte w 2005 roku Auditorium Maximum, Uniwersytet Jagielloński w ciągu dwóch dekad wprowadził daleko idącą zmianę na końcowym odcinku ulicy Krupniczej.

– Prace budowlane rozpoczęły się w maju 2021 roku. Pierwotnie miały potrwać 12 miesięcy, ale z uwagi na to, w jakim stanie zastaliśmy ten budynek, zaszła konieczność, by ten termin wydłużyć. Z dawnego Małego Paderevianum został właściwie goły szkielet – mówi Bartosz Skorupa, kierownik Działu Inwestycji Budowalnych UJ.

Budynek został przebudowany i rozbudowany, a trzy ostatnie kondygnacje zmieniły funkcję z mieszkalnej na naukowo-dydaktyczną. To pożegnanie z dawnym przeznaczeniem Małego Paderevianum, w którym mieścił się Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej, ale też hotel dla profesorów wizytujących. Teraz jego użytkownikami będą instytuty Filologii Klasycznej oraz Językoznawstwa, Przekładoznawstwa i Hungarystyki.

Kiedyś budził sprzeciw

Jak czytamy w komunikacie uczelni, socmodernistyczny gmach, oddany do użytku w latach 70, ze względu na swoją nietypową formę wzbudził w Krakowie gorącą dyskusję o dopuszczalnej stylistyce nowych budynków w obrębie starej zabudowy miasta.

Teraz Małe Paderevianum, choć wciąż się odróżnia, tworzy spójną całość z pozostałymi obiektami kampusu. Zyskało nową szklano-aluminiową fasadę, na wyższych kondygnacjach zrezygnowano z wyoblonych balkonów, a w zamian zainstalowano elementy dekoracyjne nawiązujące do charakterystycznych balustrad.

Sporo zmieniło się też w środku – powstała nowa klatka schodowa i szyb windowy, każdą z kondygnacji oznaczono innym kolorem, a nowe okna mają za zadanie tłumić hałas z Alej Trzech Wieszczów. Na parterze budynku znalazła się największa sala wykładowa oraz biblioteka z czytelnią. Piętra pierwsze i drugie to głównie mniejsze sale seminaryjne i wykładowe, a na pozostałych poziomach ulokowano pokoje pracy cichej, pomieszczenia administracyjne i socjalne.

Całość prac kosztowała ok. 13 mln zł.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto