W najbliższy wtorek, 24 września, w Krakowie rozpoczyna się festiwal Mała Boska Komedia, dedykowany młodym widzom. Wydarzenie potrwa do niedzieli, 29 września. Obejmie 13 spektakli z całej Polski, a także debaty, warsztaty oraz imprezę taneczną.
Tegoroczna edycja powraca w pełnej formie po kilku skromniejszych odsłonach związanych z pandemią. – Wybranie programu było wyzwaniem, ponieważ w Polsce powstaje wiele wartościowych spektakli dla dzieci i młodzieży. Chciałam pokazać te, które wzbudziły we mnie największe emocje – komentuje Justyna Czarnota-Misztal, kuratorka festiwalu.
W programie wyróżnia się kilka nurtów tematycznych, m.in. spektakle tworzone przez bliskie sobie osoby, jak „Dzikie harce” z Teatru Lalek Guliwer. – To opowieść o granicy między narzuconymi zasadami a beztroską – mówi reżyser Wojtek Ziemilski.
Festiwal przyciąga także adaptacjami klasycznych tekstów, m.in. „Tajemniczy ogród” z Teatru Zagłębia czy „Krabat. Uczeń czarnoksiężnika” z Teatru Animacji w Poznaniu. Organizatorzy zwracają uwagę na różnorodność form teatralnych, w tym przedstawienia oparte na ruchu i choreografii, jak „Tu mieszkamy” dla najmłodszych widzów.
– Mała Boska Komedia to przestrzeń dialogu, gdzie młodzi widzowie mają możliwość wyrażania swojego spojrzenia na świat – podkreśla Bartosz Szydłowski, dyrektor Teatru Łaźnia Nowa.