Wawel otrzymał złoty medal

Wawel fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zamek Królewski na Wawelu został odznaczony złotym medalem Cracoviae Merenti. Co więcej, miasto i Wawel postanowiły połączyć siły i nawiązać współpracę dotyczącą kulturalnych wydarzeń.

– Odwiedzany przez miliony turystów Wawel jest ośrodkiem prężnej działalności wystawienniczej, edukacyjnej i badawczej.  Z imponującym dorobkiem wydawniczym, na który składają się publikacje naukowe i popularyzatorskie, albumy i przewodniki, świetnie opracowane materiały źródłowe i edukacyjne, wreszcie znakomite cykliczne wydawnictwa – mówił w trakcie laudacji prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Złoty medal Cracoviae Merenti – najwyższe odznaczenie miasta, został przyznany po raz pierwszy od wielu lat. Wyróżnienie zostało przyznane podczas uroczystej sesji rady miasta.

– Decyzja o przyznaniu złotego medalu „Cracoviae Merenti” jest wyrazem naszego szacunku i uznania jakie winni jesteśmy miejscu o tak ogromnym znaczeniu historycznym i kulturowym. Jest również przejawem wdzięczności za trud wielu pokoleń ludzi, którzy przez lata badali to miejsce, dbali o jego renowację, a w czasach II wojny światowej ratowali bezcenne dziedzictwo – powiedział podczas uroczystości Dominik Jaśkowiec, przewodniczący rady miasta.

Kulturalna współpraca

Wawel jest już partnerem inicjatyw kulturalnych proponowanych krakowskim rodzinom, takich jak np. Krakowska Karta Rodzinna 3+. Jednym z ostatnich wydarzeń, przy organizacji którego miasto i Zamek Królewski połączyły siły jest jubileusz 500-lecia dzwonu Zygmunt.

Dotychczasową współpracę ma wzmocnić podpisany w poniedziałek list intencyjny w zakresie promocji dziedzictwa i wydarzeń kulturalnych. Dokument podpisali prezydent Krakowa i dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

– Ten dokument to dobry prognostyk na przyszłość, który uzupełnia w sposób naturalny działania miasta i zamku. Chodzi przede wszystkim o promocję i realizację wspólnych projektów, m.in.  związanych z naszymi wystawami – mówi Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto