Weekend pełen atrakcji: Fabryka Prezentów, Boska Komedia i świąteczne kiermasze

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Świąteczna atmosfera zapanuje w weekend w całym mieście. Będzie można wybrać się na spacer śladem szopek, spróbować regionalnych specjałów czy poszukać prezentów. W niedzielę zaś do Krakowa zawita Betlejemskie Światło Pokoju.

Targi bożonarodzeniowe na placu Wolnica

Magiczna atmosfera świąt, unikatowe dzieła rzemieślnicze, regionalne przysmaki i bogaty program artystyczny – to tylko niektóre z powodów, dla których warto odwiedzić Kazimierz. Do 17 grudnia na placu Wolnica potrwają targi bożonarodzeniowe.

Na stoiskach można znaleźć ręcznie zdobione ozdoby choinkowe, ceramikę, biżuterię, skarpetki czy ekologiczne wyroby z drewna. Nie brakuje też przestrzeni do degustacji regionalnych smaków i bożonarodzeniowych specjałów.

Targom towarzyszą występy artystyczne, koncerty, przedstawienia teatralne, warsztaty, a także specjalna kolejka. Jej wagoniki, ozdobione świątecznymi motywami i ciepłymi światełkami, przywołają nostalgiczny urok Bożego Narodzenia.

Fabryka Prezentów

Kto z nas nie marzył kiedyś o tym, by zostać pomocnikiem Świętego Mikołaja? Teraz każdy będzie miał taką okazję – niezależnie od metryki. Wszystko za sprawą Fabryki Prezentów.

– Dwudniowe świąteczne warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych przybliżą tematykę tradycji ludowych, rękodzielniczych i świątecznych, będą również okazją do spędzenia czasu z najbliższymi – informuje Krakowskie Biuro Festiwalowe.

W sobotę 9 grudnia w Centrum Kongresowym ICE Kraków najmłodsi będą mieli szansę nauczyć się wykonywać oryginalne bożonarodzeniowe dekoracje i prezenty m.in. naturalne świece, kolorowe witraże, skarpety czy makramowe ozdoby. Zajęcia odbędą się w godz. 10.00–14.30.

Z kolei 10 grudnia organizatorzy zapraszają młodzież i dorosłych do Apteki Designu. W programie m.in. tworzenie aromatycznych, musujących kuli do kąpieli, choinkowych kolczyków czy ruchomych zabawek. Warsztaty rozpoczną się o 15.30 i potrwają do 18.00.

Za udział w każdym z warsztatów obowiązuje opłata w wysokości 15 zł. Bilety dostępne są na stronie kbfbilety.krakow.pl.

Boska Komedia, czyli wielkie święto teatru

Rozpoczął się 16. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia. W ramach wydarzenia zaprezentowanych zostanie blisko 30 różnych spektakli nawiązujących do hasła przewodniego tegorocznej edycji „Krajobraz po bitwie”.

– Jest to właściwie wielki seans terapeutyczny, w którym artysta mówi, że się nie poddaje, że przeprowadza publiczność w stronę otwartego czy uchylonego okna. I to jest w tych spektaklach wspaniałe – mówi Bartosz Szydłowski, dyrektor Boskiej Komedii.

Militaria w POPkulturze

Wojewódzka Biblioteka Publiczna po raz szósty zaprasza na festiwal Militaria w POPkulturze, który odbędzie się 9 grudnia w Artetece WBP w godz. 12:00–18:00. W tym roku uczestnicy będą rozmawiać na temat survivalu i sztuki radzenia sobie w niecodziennych sytuacjach.

– Biblioteka to nie tylko książki. To hasło przyświeca nam na każdym kroku. Zależy nam na tym by nasi użytkownicy przekonali się, jak szeroki wachlarz zbiorów, usług i wydarzeń czeka na nich w bibliotece. Podczas spotkań, festiwali i warsztatów podejmujemy tematy ważne społecznie i interesujące szeroką publiczność. Tak też będzie podczas festiwalu Militaria w POPKulturze, gdzie rozmawiać będziemy o tym, jak przygotować się na sytuacje trudne ale mogące spotkać każdego z nas. Czy wiemy, jak zabezpieczyć złamaną nogę, jak zachować się podczas długotrwałego braku prądu czy wody pitnej, co zrobić, gdy zgubimy się w lesie bez dostępu do internetu? Na te i inne pytania odpowiedzą zaproszeni na festiwal goście” – mówi Jerzy Woźniakiewicz, dyrektor WBP w Krakowie.

W programie m.in. pokaz z zakresu pierwszej pomocy, szkolenia survivalowe oraz gra terenowa. Festiwalowi towarzyszy wystawa „Libricide, czyli książkobójstwo – fotografie Adama Kasperkiewicza”. Szczegóły dostępne TUTAJ.

Spacer śladem szopek

Szopki krakowskie po raz kolejny opanowały całe miasto. Można zobaczyć je w witrynach sklepów, hoteli, restauracji, galeriach handlowych, a także w odpowiednio podświetlonych, wolno stojących gablotach.

Tegoroczna trasa spaceru „Wokół Szopki” została skomponowana z muzycznych motywów Krakowa. Wędrując po Starym Mieście (jego zarys widziany z lotu ptaka przypomina kształt lutni) oraz jego okolicach, zwiedzający będą wsłuchiwać się zarówno w muzykę klasyczną, jak i w piosenki uliczne, poetyckie, jazz i rock and roll.

Darmowy spacerownik można pobrać ze strony www.wokolszopki.pl. Zawiera on nie tylko propozycję trasy wycieczki po Krakowie, ale także opisy elementów i postaci występujących w szopkach, informacje o twórcach, ich inspiracjach i ideach.

Jarmark Bożonarodzeniowy

Aby poczuć atmosferę świąt, warto wybrać się na krakowski rynek i odwiedzić tradycyjny Jarmark Bożonarodzeniowy. Wśród oferowanych produktów nie brakuje ręcznie malowanych baniek, ozdób choinkowych, świątecznych stroików, biżuterii, pamiątek, zabawek, świec, wyrobów ceramicznych czy skórzanych. Na odwiedzających czekają także świąteczne przysmaki.

Nieodłącznym elementem jarmarku są występy artystyczne. Na scenie w samym sercu miasta można zobaczyć zespoły ludowe, chóry czy dzieci z krakowskich szkół. Szczegółowy program dostępny TUTAJ.

Turniej tańca o puchar prof. Mariana Wieczystego

W dniach 8-10 grudnia w hali Cracovii oraz Ośrodku Sportu i Rekreacji „Kolna” odbędzie się największy i najbardziej popularny turniej tańca towarzyskiego.

– Przed nami wspaniałe widowisko artystyczne, ale i prawdziwie sportowe emocje. Każdy znajdzie swoje ulubione rytmy, albo gorące i żywiołowe latynoamerykańskie, albo dystyngowane standardy. Usatysfakcjonowani będę również miłośnicy mazura czy oberka, a także bardziej nowoczesnego hip hopu i salsy. Bo jak mawiał profesor Marian Wieczysty „tańczyć każdy może”, a sam taniec także może mieć różne formy i oblicza – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

SuperEnduro w Tauron Arenie

W sobotę 9 grudnia w Tauron Arenie kibiców czekają emocje związane z drugą rundą Mistrzostw Świata w SuperEnduro, czyli rywalizacji zawodników na motocyklach. Wymagający tor, z którym zmierzą się najlepsi, powstanie w krakowskiej hali już po raz szósty.

Kiermasz „Pod choinką”

Nie tylko Rynek Główny i plac Wolnica. W niedzielę świąteczne zakupy będzie można zrobić także odwiedzając Dworek Białoprądnicki. Od godz. 10:00 do 16:00 na mieszkańców miasta i turystów czekać będzie Kiermasz Bożonarodzeniowy „Pod Choinką”.

Jak podkreślają organizatorzy, na stoiskach pojawią się zarówno ozdoby choinkowe, jak i autorska biżuteria, ceramika, zabawki, świece, a nawet ubrania hand-made dla dorosłych i dzieci.

– Nie zapomnieliśmy także o choinkowych słodyczach, miodach idealnych do zimowej herbaty, syropach, dżemach, ręcznie robionych makaronach i innych produktach, które wzbogacą bożonarodzeniowy stół. Będziecie mogli również wesprzeć Fundację Anny Dymnej oraz Stowarzyszenie Emaus – zapowiada Dworek Białoprądnicki.

Betlejemskie Światło Pokoju dotrze do Krakowa

W niedzielę po raz 33. harcerki i harcerze będą strażnikami światła, które jest symbolem nadziei i pokoju między narodami.

Uroczystość przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju rozpocznie się o godz. 15.45 na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu. O godz. 16.30 zostanie odprawiona msza w katedrze wawelskiej. Po niej odbędzie się uroczysty przemarsz na Rynek Główny.

O godz. 18.15 pod wieżą Ratuszową harcmistrz Artur Walkowiak, komendant ZHP Chorągwi Krakowskiej, oraz harcmistrz Mateusz Klimczak, komendant Hufca ZHP Kraków-Śródmieście, przekażą Bogusławowi Kośmiderowi, zastępcy prezydenta Krakowa, zapalony lampion Betlejemskiego Światła Pokoju. Tegorocznej sztafecie towarzyszy hasło „Czyńmy pokój”.

Kiermasz „Ciacho za ciacho”

W niedzielę 10 grudnia w krużgankach klasztoru ojców dominikanów przy ul. Stolarskiej odbędzie się kolejna odsłona akcji charytatywnej „Ciacho za ciacho”. Całkowity dochód z wydarzenia zostanie przekazany na rzecz pomocy mieszkańcom Syrii.

W programie m.in. kiermasz ciast, warsztaty i pokazy dla dzieci, spektakl grupy teatralnej „Karton”, licytacje, warsztaty baristyczne, koncert scholi oraz kwartetu smyczkowego.

– To doskonała okazja, aby nie tylko wspierać najbardziej potrzebujących, ale także spędzić czas w świątecznej atmosferze – przekonują organizatorzy z Dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego „Beczka”.

Tegorocznej edycji wydarzenia towarzyszy hasło „Rozpalmy światło w chaosie”. Kiermasz rozpocznie się o godz. 8:00 i potrwa do 22:30.