Weekend pełen atrakcji: Noc Poezji, święto Muzeum Narodowego i koncert w Starej Synagodze

fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

Drugi weekend października upłynie pod znakiem literackich spotkań, rozmów i koncertów. Wszystko za sprawą Nocy Poezji oraz Nocy Księgarń. Swoje święto obchodzi także Muzeum Narodowe, które przygotowało dla zwiedzających szereg atrakcji.

Poetycka noc w Krakowie

Już w ten weekend słowa poetek i poetów zabrzmią w różnych miejscach Krakowa. A to za sprawą 12. edycji Nocy Poezji, która odbędzie się pod hasłem „Wolności oddać nie umiem”. Od 7 do 9 października na uczestników czekać będą nie tylko spotkania i dyskusje, ale także warsztaty, happeningi, instalacje artystyczne, koncerty czy gry miejskie.

Teatr Nowy Proxima zaprezentuje spektakl performatywny bazujący na twórczości Rafała Wojaczka odnoszącej się do problemu zniewolenia miłością. Z kolei w klubie Pauza odbędzie się poetycki performans pt. „Wolność – JESTEM GOTOWA!”, a w parku Ratuszowym przy ławce Cypriana Kamila Norwida happening poetycki „Ławeczka pełna wierszy”.

Więcej szczegółów w poniższym artykule.

Święto Muzeum Narodowego

Event muzyczno-taneczny na Rynku Głównym, koncerty, spektakle, warsztaty artystyczne i oprowadzania. Tak zapowiada się najbliższy weekend w Muzeum Narodowym, które obchodzi 143. urodziny. Wspólne świętowanie dopełni weekendowa promocja, dzięki której bilety na wszystkie ekspozycje stałe i czasowe w dniach 7-9 października będą kosztować 5 złotych.

W piątek MNK zaprasza na oprowadzanie po wystawie „Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku” oraz recital wokalisty Marka Bałaty „Śpiewobrazy”.

W sobotę, 8 października, w Gmachu Głównym MNK oraz w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego i Muzeum Książąt Czartoryskich odbędą się bezpłatne spotkania autorskie. Nie zabraknie także warsztatów. W dawnym Hotelu Cracovia zwiedzający będą mogli wziąć udział w zajęciach dotyczących projektowania prototypów lamp z papieru oraz stylizacji i personalizowania ubrań. Sobotnie świętowanie zakończy spektakl taneczny „Romeo i Julia” w wykonaniu Teatru Tańca Terpsychora na dziedzińcu Muzeum Książąt Czartoryskich.

Na wielki finał organizatorzy zapraszają na Rynek Główny, gdzie odbędzie się koncert plenerowy Sinfonietty Cracovii oraz event muzyczno-taneczny w wykonaniu Sabrosa Dance Studio. W programie także warsztaty i oprowadzania. Szczegóły na https://mnk.pl/aktualnosci/projekt-muzeum-swieto-mnk.

Literatura po zmroku

Spotkania z autorami, eko-warsztaty, spacery, debaty i koncerty. Już dziś kameralne krakowskie księgarnie otworzą progi dla miłośników literatury. Wszystko w ramach kolejnej edycji Krakowskiej Nocy Księgarń.

– Księgarnie kameralne to duma Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Rozsiane po całym mieście są nie tylko miejscami, gdzie można nabyć wydawnicze nowości, ale przede wszystkim swoistymi centrami kultury, miejscami spotkań i ożywionej dyskusji o tym, co w literaturze najciekawsze i warte uwagi – podkreśla Urszula Chwalba, kierowniczka Działu Literackiego KBF.

Które księgarnie warto dziś odwiedzić? Sprawdźcie w poniższym artykule.

Dzień Argentyński w zoo

W sobotę, 8 października, w krakowskim zoo będzie można wspólnie odkrywać kulturę Argentyny. W godz. 11:00-16:00 odbędą się m.in. warsztaty tanga argentyńskiego (Fundacja Tango Milonga), degustacje dań kuchni argentyńskiej i spotkanie z Ambasador Argentyny.

W trakcie wydarzenia pracownicy Ogrodu Zoologicznego przybliżą uczestnikom Projekt Kondor, którego celem jest przywracanie kondorów do życia na wolności.

Wycieczka po Ekospalarni

W sobotę Ekospalarnia mieszcząca się przy ul. Giedroycia 23 zaprasza mieszkańców Krakowa oraz turystów na wspólne odkrywanie jej tajemnic. W godz. 10:00-16:30 na uczestników czekać będzie sporo atrakcji.

– Siłą własnych mięśni wytworzymy prąd elektryczny, wspólnie poeksperymentujemy, spróbujemy miodu z naszej pasieki i poznamy sekretne życie pszczół. Na młodsze dzieci czeka zabawa suchym lodem oraz możliwość zrobienia własnej pszczółki – zapowiadają organizatorzy.

W trakcie zwiedzania z przewodnikiem uczestnicy będą mogli także śledzić działania operatora kilkutonowego chwytaka czy też zajrzeć do głównej dyspozytorni, czyli „mózgu” Ekospalarni. Na wydarzenie obowiązuje rejestracja.

Weekend z planszówkami

8 i 9 października od godz. 10:00 do 18:00 w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej będą królowały planszówki. Całe 3 piętro placówki zostanie zaadaptowane pod dzieci. Pojawią się tam wygodne pufy oraz mnóstwo kreatywnych gier. W programie prelekcje, rozgrywki  uczestników, konkursy z nagrodami, turnieje i warsztaty.

Celem wydarzenia jest przede wszystkim rozwijanie umiejętności logicznych oraz kreatywności u najmłodszych. W czasie eventu będzie można także wypożyczyć gry.

Krakowski Festiwal Akordeonowy

Fundacja Art Forum po raz szósty zaprasza mieszkańców Krakowa i turystów na trwające 8 dni święto sztuki z udziałem akordeonu. Uczestnicy festiwalu będą mogli wybrać się w muzyczną podróż po Krakowie, odkrywając zupełnie różne oblicza tegoż instrumentu.

Koncert inauguracyjny z udziałem Sinfonietty Cracovii już 9 października w kościele pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej na krakowskim Kazimierzu. W programie m.in. „Concerto in between” na akordeon ćwierćtonowy i orkiestrę kameralną. Utwór ten został zamówiony u Mikołaja Majkusiaka, cenionego kompozytora, akordeonisty i aranżera. Start o godz. 19:00.

Jom Riszon w Starej Synagodze

Corocznie w październikowy jom riszon, czyli w niedzielę, która jest pierwszym dniem tygodnia według kalendarza żydowskiego, odbywa się święto muzeum w Starej Synagodze na krakowskim Kazimierzu.

9 października w godz. 10:00-15:30 zwiedzający będą mogli zobaczyć za darmo ekspozycje oraz posłuchać wykładów prowadzonych przez pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Podczas tegorocznego święta odbędzie się także koncert „Rodzynki z migdałami. Pamięci Leopolda Kozłowskiego ostatniego klezmera Galicji”. O oprawę muzyczną zadbają: Marta Bizoń, Jacek Bylica, Katarzyna Jamróz, Halina Jarczyk, Kamila Klimczak, Renata Świerczyńska, Andrzej Róg, Andrzej Włodarz. Start o godz. 17:00. Bilet na koncert w cenie 18 zł.

Dzień otwarty MuFo Józefitów

W tym roku Muzeum Fotografii obchodzi 35-lecie swojego istnienia. Z tej okazji 9 października w budynku przy Józefitów 16 odbędzie się kolejny dzień otwarty instytucji. W programie pokaz w pracowni digitalizacji (godz. 10:00 i 12:00), oprowadzanie po budynku MuFo Józefitów (godz. 10:30, 13:00 – w języku ukraińskim, 15:00 i 17:00), pokaz w ciemni fotograficznej (godz. 11:00 i 12:30).

W niedzielę odbędą się także zajęcia w magazynach studyjnych poświęcone zagadnieniom produkcji sprzętu fotograficznego produkowanego w Polsce od lat 50. XX wieku. Start o godz. 14:00.

Dla najmłodszych przygotowano zaś warsztaty pt. „Domowe archiwa | Jak dbać o rodzinne pamiątki?” (godz. 11:30 i 16:00). Wstęp za symboliczną złotówkę.