Weekend pełen atrakcji: Nowa wystawa na Wawelu, koncerty kolęd i urodziny Wyspiańskiego

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Dzieła niderlandzkiego mistrza na Wawelu, wspólne kolędowanie w krakowskich świątyniach i urodziny Stanisława Wyspiańskiego. W najbliższy weekend na krakowian czekać będzie sporo atrakcji.

Cenne zabytki w klasztornych zakamarkach

Od 12 stycznia można zwiedzać Muzeum Polskiej Prowincji Dominikanów w krakowskim klasztorze przy ul. Stolarskiej. Zbiory zostały rozmieszczone w średniowiecznych piwnicach oraz na parterze, gdzie w trakcie prac konserwatorskich odkryto późnoromańską ścianę ceglaną.

Na wystawie można zobaczyć m.in. zespół najstarszych w Polsce kwater witrażowych z przełomu XIII i XIV w., unikatowe alabastrowe figurki przedstawiające Chrystusa i apostołów z lat 60. XV w., XIII-wieczne płytki posadzkowe, antyczną biżuterię, dokumenty polskich władców, monstrancję królowej Bony czy odnowione tablice z tzw. Poliptyku Dominikańskiego.

Więcej informacji w poniższym artykule.

90 lat mostu Piłsudskiego

Stowarzyszenie Podgorze.pl zaprasza w sobotę na wspólne świętowanie 90. urodzin mostu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Najpierw uczestnicy będą mogli przypomnieć sobie historię najstarszego mostu, który obecnie łączy brzegi Wisły w Krakowie, a następnie podziwiać możliwości jego iluminacji.

Przygotowano też niespodzianki. Na zakończenie każdy będzie mógł zabrać ze sobą do domu część mostu wraz z certyfikatem autentyczności. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16:30 przy pomniku Juliusza Lea u zbiegu ul. Nadwiślańskiej i Józefińskiej.

Lotnicze spotkanie w Forcie Borek

W sobotę Centrum Kultury Podgórza uczci 78. rocznicę awaryjnego lądowania na Klinach amerykańskiego bombowca B-17 „Candie”.

Pierwszym punktem programu będzie zwiedzanie z przewodnikiem odnowionego budynku dawnego fortu artyleryjskiego. Następnie odbędzie się wernisaż wystawy „Lotnicze ślady w Karpatach” dotyczącej szlaku turystycznego, ukazującego zapisaną w górskim krajobrazie historię lotnictwa.

Po otwarciu wystawy w murach fortu zabrzmią swingowe szlagiery. Wykona je zespół Big Band Dobczyce. Zwieńczeniem wydarzenia będzie spotkanie miłośników lotnictwa, które poprowadzą dr Krzysztof Wielgus i Robert Springwald.

Święto Rynku Podziemnego

Muzeum Krakowa zaprasza na wspólne „drążenie miasta” w ramach święta Rynku Podziemnego. Tematem przewodnim wydarzenia jest eter, czyli żywioł, z którego zbudowane są niebiosa i zaświaty.

Jak co roku organizowane są wykłady, spacery i warsztaty. W sobotę, 14 stycznia, mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli udać się na kopiec Kraka. Podczas spaceru uczestnicy dowiedzą się, co można zobaczyć na styczniowym niebie.

– A dostrzec będzie można m.in. bardzo jasnego Jowisza i Marsa, najjaśniejszą gwiazdę Syriusza, a także charakterystyczne „zimowe” gwiazdozbiory jak Orion, Woźnica czy Bliźnięta. Obserwacji planet, gwiazd i gwiazdozbiorów będzie towarzyszyła opowieść o tym, jak wszechświat był postrzegany w czasach, gdy uważano, że to ziemia znajduje się w jego centrum – zapowiada muzeum.

Koszt wynosi 15 zł. Szczegółowy program święta Rynku Podziemnego poniżej. 

Dzieła niderlandzkiego mistrza na Wawelu

„Jacob Mertens i malarstwo krakowskie około roku 1600” to pierwsza wystawa prezentowana w Zamku Królewskim na Wawelu w 2023 roku. Na ekspozycji, ukazującej twórczość antwerpskiego malarza, znajduje się ponad 30 eksponatów.

Prezentacja prac Jacoba Mertensa nie tylko przybliża twórczość tego niderlandzkiego mistrza detalu, ale także pokazuje stolicę Małopolski jako prężnie działające centrum artystyczne. Wystawę będzie można oglądać do 16 kwietnia 2023 roku.

Jubileusz Zespołu Pieśni i Tańca NOWA HUTA

13 i 14 stycznia w Nowohuckim Centrum Kultury odbędą się uroczyste koncerty z okazji 70-lecia Zespołu Pieśni i Tańca NOWA HUTA. W programie znajdą się pieśni i tańce różnych regionów kraju oraz polskie tańce narodowe. Wystąpią wszystkie grupy działające w zespole:  reprezentacyjna, młodzieżowa, dziecięca oraz kapela ludowa.

Kolędowanie w krakowskich świątyniach

W niedzielę w podgórskim kościele św. Józefa zabrzmią najpiękniejsze ukraińskie i polskie kolędy w wykonaniu Chóru Osanna działającego przy parafii grecko-katolickiej w Krakowie. Od ponad dziesięciu lat chór regularnie włącza się w liturgię w cerkwi przy ul. Wiślnej 11. Koncert rozpocznie się o godz. 16:00. Wstęp wolny.

Kolęd będzie można posłuchać także w bazylice św. Floriana. W niedzielę o godz. 19:15 odbędzie się koncert chóru kameralnego Lege Artis. Wstęp wolny.

Na wspólne kolędowanie zaprasza również Podgórski Chór Symfonia. W kościele oo. Redemptorystów zabrzmią nie tylko znane utwory, ale także pieśni, które chór przygotował specjalnie na okres kolędowania. Początek muzykowania po niedzielnej mszy św. o godz. 16.00. Wstęp wolny.

Targi Vintage i Retro Kogel Mogel

15 stycznia mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli wzbogacić swoje szafy o unikatowe rzeczy, jednocześnie darując im drugie życie. A to za sprawą kolejnej odsłony Targów Vintage i Retro Kogel Mogel.

– Najnowsza edycja targów Kogel Mogel będzie alternatywą dla sieciówkowych promocji. Nasi wystawcy jak zwykle pojawią się z najlepszą selekcją odzieży vintage i retro, zaoferują Wam niepowtarzalne ubrania, dodatki i akcesoria z drugiej ręki, a to wszystko co najmniej 30 % taniej – zapowiadają organizatorzy.

Targi odbędą się w kawiarni Hevre przy ul. Meiselsa 18 w godz. 12:00-18:00. Wstęp wolny.

Urodziny Stanisława Wyspiańskiego

W niedzielę przypadają 154. urodziny Stanisława Wyspiańskiego. Muzeum Narodowe zaprasza więc na specjalne wydarzenia poświęcone autorowi „Wesela”. O godz. 12:00 w Galerii Sztuki XX+XXI w MNK odbędzie się spotkanie wokół projektów witraży do katedry na Wawelu autorstwa Stanisława Wyspiańskiego (wstęp w cenie biletu na wystawę).

Z kolei o godz. 13:15 krakowianie będą mogli uczestniczyć w spotkaniu z pisarką Moniką Śliwińską pt. „Wyspiański kontra… Wyspiański”. Wstęp bezpłatny, ale wymagana jest rezerwacja.

Sporo atrakcji czeka na zwiedzających także w Rydlówce, oddziale Muzeum Krakowa. Świętowanie urodzin Wyspiańskiego rozpocznie się o godz. 17:00 od występu muzycznego Macieja Luśni. Następnie odbędzie się spotkanie literackie z udziałem Elżbiety Łapczyńskiej oraz Jacka Dehnla i Piotra Tarczyńskiego.

O godz. 19:00 publiczność będzie mogła zobaczyć monodram Kingi Kowalskiej „Raz dokoła. Kobiety Wesela”. To przepełniony ruchem i muzyką spektakl na podstawie „Wesela”.

Na występ Macieja Luśni oraz spotkanie literackie wstęp bezpłatny, ale wymagana jest rezerwacja.

Giełda winyli w Hali Lipowej

15 stycznia Hala Lipowa zamieni się w raj dla poszukiwaczy płytowych skarbów. Łowcy winyli, płyt CD i kaset będą mogli zaopatrzyć się w kolekcjonerskie hity oraz nowości z przeróżnych gatunków muzycznych.

Wydarzenie odbędzie się w godzinach 12:00 - 16:00. Wstęp wolny.

Kraków – kolędowe serce świata

W niedzielę w Nowohuckim Centrum Kultury zabrzmią kolędy i pieśni świąteczne z różnych krajów Europy. Nie zabraknie też świątecznych utworów z najodleglejszych, egzotycznych zakątków naszego globu m.in. z Filipin, Wenezueli, Kolumbii, Chile, Boliwii, z Illinois, Florydy, Australii, Uzbekistanu, Syrii, Kuby, Meksyku, Colorado, Austrii oraz Peru.

Czwarta edycja międzynarodowego spotkania kolędowego „To all the Nations! Kraków – kolędowe serce świata” będzie połączona z premierowymi „Jasełkami światowymi”. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18:00. Wstęp wolny.

Na szlaku szopek krakowskich

Wciąż można wybrać się na spacer szlakiem krakowskich szopek. W przestrzeni miejskiej pojawiło się łącznie ponad czterdzieści dzieł szopkarzy.

Wielopoziomowe, strzeliste i bogato zdobione budowle w specjalnych gablotach zagościły w różnych miejscach Krakowa – na placach, w parkach czy kawiarniach. Część z nich opatrzona jest QR kodem, który przenosi do spacerownika oraz audiodeskrypcji opisu.

Wirtualny spacerownik, dostępny na stronie wokolszopki.pl, zawiera propozycję trasy wycieczki po Krakowie szlakiem szopek. Zwiedzający znajdą w nim także opisy elementów i postaci występujących w szopkach, informacje o twórcach, ich inspiracjach i ideach. Akcja potrwa do 5 lutego.